NATO. Szwecja i Finlandia porozumiały się z Turcją

Turcja odblokowała przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO.

Publikacja: 28.06.2022 20:31

NATO. Szwecja i Finlandia porozumiały się z Turcją

Foto: AFP

W pierwszym dniu szczytu NATO przedstawiciele trzech państw podpisali memorandum  w sprawie poparcia członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

O decyzji poinformował w oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

"Dziś w Madrycie, przed rozpoczęciem szczytu NATO, odbyliśmy spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i premier Szwecji Magdaleną Andersson, w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

W wyniku tego spotkania ministrowie spraw zagranicznych państw podpisali trójstronne memorandum, które potwierdza, że ​​podczas szczytu w Madrycie w tym tygodniu Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO.

Konkretne etapy przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników  w ciągu najbliższych dwóch dni..

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Madrycie: Turcja nie zgodzi się na Szwecję i Finlandię w Sojuszu?

Wspólne memorandum podkreśla zobowiązanie Finlandii, Szwecji i Turcji do udzielenia pełnego poparcia w przypadku zagrożenia któregoś z państw.

Jak mówił podczas zwołanej później konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg, Szwecja i Finlandia otrzymają status krajów zaproszonych, a następnie ruszy proces akcesyjny.

Stoltenberg podkreślił, że dzięki podpisanemu memorandum drzwi Sojuszu dla Sztokholmu i Helsinek są już szeroko otwarte.

Szef NATO poinformował, że państwa kandydujące porozumiały się z Turcją w kwestii ekstradycji i deportacji osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, ale proces ekstradycyjny będzie się odbywał w zgodzie z europejskimi przepisami w tej kwestii.

Polityka
Rocznica ujawnienia dokumentów USA przez Snowdena. Dziś jest sojusznikiem Putina
Polityka
600 tys. Francuzów protestuje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego
Polityka
Tajwan. Najważniejszy front Ameryki
Polityka
Jest decyzja. Były bliski współpracownik Trumpa chce być prezydentem USA
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi