W pierwszym dniu szczytu NATO przedstawiciele trzech państw podpisali memorandum  w sprawie poparcia członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

O decyzji poinformował w oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

"Dziś w Madrycie, przed rozpoczęciem szczytu NATO, odbyliśmy spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i premier Szwecji Magdaleną Andersson, w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

W wyniku tego spotkania ministrowie spraw zagranicznych państw podpisali trójstronne memorandum, które potwierdza, że ​​podczas szczytu w Madrycie w tym tygodniu Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO.

Konkretne etapy przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników  w ciągu najbliższych dwóch dni..

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Madrycie: Turcja nie zgodzi się na Szwecję i Finlandię w Sojuszu?

Wspólne memorandum podkreśla zobowiązanie Finlandii, Szwecji i Turcji do udzielenia pełnego poparcia w przypadku zagrożenia któregoś z państw.

Jak mówił podczas zwołanej później konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg, Szwecja i Finlandia otrzymają status krajów zaproszonych, a następnie ruszy proces akcesyjny.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Stoltenberg podkreślił, że dzięki podpisanemu memorandum drzwi Sojuszu dla Sztokholmu i Helsinek są już szeroko otwarte.

Szef NATO poinformował, że państwa kandydujące porozumiały się z Turcją w kwestii ekstradycji i deportacji osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, ale proces ekstradycyjny będzie się odbywał w zgodzie z europejskimi przepisami w tej kwestii.