Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) przez IBRiS 20 i 21 czerwca na próbie 1094 osób - podał Onet. Portal zaznaczył, że nie chodzi o typowy sondaż poparcia dla partii politycznych. "Zamiast tego ankietowani zostali zapytani o skłonność zagłosowania na każdą z nich, określając szanse na to w kilkustopniowej skali. Dzięki temu wszystkim zmierzono ich »sufity« — maksymalne poparcie, jakie są w stanie osiągnąć" - czytamy.

Z poprzedniej takiej ankiety, przeprowadzonej w październiku 2021 roku wynikało, że - jak przypomina Onet - PiS może liczyć na samodzielną większość, a rezerwy poparcia dla Koalicji Obywatelskiej są zbyt małe, aby formacja skupiająca Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polską oraz Zielonych miała realne szanse wygrać wybory, a więcej wyborców była w stanie przyciągnąć Polska 2050, ugrupowanie Szymona Hołowni, byłego kandydata na prezydenta.

Czytaj więcej

Minister Rzymkowski mówił o zarobkach nauczycieli. Teraz przeprasza

Nowy sondaż pokazuje, że największy potencjalny elektorat ma PiS (37,9 proc.), który wyprzedza Polskę 2050 (30,1 proc.), KO (27,7 proc.), Lewicę (19,7 proc.), PSL (13,8 proc.), Konfederację (7,8 proc.) i Solidarną Polskę (6,3 proc.). W porównaniu z sondażem z października, PiS zyskał tu 0,2 pkt. proc., partia Hołowni straciła 2,4 pkt., KO zyskała 2,5 pkt. Lewica odnotowała wzrost o 0,3 pkt. proc., PSL - o 4,5 pkt, zaś Konfederacja zanotowała spadek o 8,7 pkt.

W przypadku wszystkich uwzględnionych w sondażu partii elektorat negatywny jest większy niż suma elektoratów potencjalnego i neutralnego. Największy negatywny elektorat mają Konfederacja (78,6 proc.) i Solidarna Polska (71,9 proc.), najmniejszy - Polska 2050 (50,2 proc.) i PiS (51,1 proc.) - wynika z sondażu.

Czytaj więcej

Poseł Platformy po słowach Tuska: Nie, nie będziemy rozdawać mieszkań

Według badania, największy neutralny elektorat mają Lewica (23,5 proc.) i PSL (21,1 proc.), najmniejszy - PiS (11 proc.) i Konfederacja (13,5 proc.). Gdyby poszczególnym partiom udało się przekonać osoby nastawione do nich neutralnie (czyli gdyby zsumować przedstawione w sondażu liczby dotyczące elektoratów potencjalnego i neutralnego), Polska 2050 teoretycznie mogłaby liczyć na 49,8 proc., PiS - na 48,9 proc., KO - na 46 proc., Lewica - na 43,2 proc., PSL - na 34,9 proc., Solidarna Polska - na 28,1 proc., a Konfederacja - na 21,3 proc.

"Z sondażu IBRiS wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może cieszyć się najbardziej żelaznym elektoratem, ponieważ praktycznie nie dopuszcza on możliwości głosowania na inne ugrupowania. (...) Mniej zdecydowane są natomiast elektoraty innych partii" - czytamy w Onecie.