Aktualizacja: 12.12.2024 06:07 Publikacja: 23.06.2022 20:15
Foto: PAP/Rafał Guz
Jaki Lewica ma pomysł na zatrzymanie rosnącej drożyzny w Polsce?
Problem to nieróbstwo rządu, jeżeli chodzi o kontrolowanie największych podmiotów gospodarczych. Kiedy ceny idą w górę i wielkie firmy widzą, że ludzie są z tym pogodzeni, to pchają ceny w górę jeszcze bardziej. Mam sporą pretensję do rządu, który albo boi się dużych podmiotów gospodarczych, albo nie wie, jak się do tego zabrać. Efekt jest taki, że tempo wzrostu cen w Polsce jest dużo wyższe, niżby być mogło, gdyby rząd na poważnie traktował walkę o konkurencyjność wewnątrz polskiej gospodarki i gdyby używał tych narzędzi, które istnieją, żeby zdyscyplinować te największe podmioty. Kluczowa jest kwestia marż. Wspólnie z posłanką Magdaleną Biejat od kilku tygodni prowadzimy kontrolę poselską w Orlenie, spotykaliśmy się z władzami koncernu, starając się od nich wydobyć pełne informacje o zyskach spółki i o tym, w jaki sposób funkcjonuje ona w tych realiach drożyzny. W tej bardzo trudnej dla wielu firm sytuacji Orlen notuje rekordowe zyski. Szefostwo Orlenu powiedziało nam, że ceny benzyny na stacjach są w tym momencie oderwane od realnych kosztów jej wytworzenia. Bazując na analizach ekonomistów związanych z Razem jesteśmy przekonani, że gdyby Orlen posunął się swoich rekordowych zysków, można by obniżyć cenę na stacjach o mniej więcej złotówkę na litrze. Ale to wymaga albo woli ze strony zarządu Orlenu, albo woli politycznej ze strony rządu. Druga sprawa to kwestia energetyki. Jeżeli spojrzy się na mapę Europy i na to, gdzie tempo drożyzny jest takie jak u nas, a gdzie ceny rosną wolniej, to zobaczy się na przykład, że w bardzo prospołecznej, socjalnej Francji ceny rosną wolniej niż w Polsce.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Choć podstawa programowa edukacji zdrowotnej jest bardzo zróżnicowana, do powszechnej świadomości przebija się wyłącznie komponent dotyczący zdrowia seksualnego człowieka. Mam nadzieję, że to jedynie z powodów politycznych.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas