Członkowie Solidarnej Polski powiedzieli, że rząd nie konsultował z nimi tzw. kamieni milowych, jakie ma zrealizować Polska, by otrzymać środki z Funduszu Odbudowy. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" zaprzeczył temu rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej

Müller o kamieniach milowych: Solidarna Polska szuka sposobu na wyróżnienie się

Realizacji "kamieni milowych", czyli warunków jakie KE postawiła Polsce, sprzeciwia się lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

- 99 procent tych kamieni milowych jest absolutnie w interesie Polski. Ten jeden procent, czyli tzw. kamienie dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Wiecie co? Reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok. Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę. Nie opłaca się. Opłaca się utrzymać przede wszystkim suwerenność Polski, to jest dziś najważniejsze. KPO i całe środki unijne, które są zależne także od tego programu, służą wzmocnieniu naszej suwerenności - przekonywał w weekend premier Mateusz Morawiecki.

"Wraz z odejściem Beatay Szydło skończyło się zielone światło dla zmian w sądownictwie. Czy polityka ustępstw wzmocniła Polskę? Dziś sądownictwo, jutro likwidacja polskiej energetyki węglowej, pojutrze samochody diesla i benzynowe, a dalej? Ustępstwa rodzą tylko wilczy apetyt UE" - komentował na Twitterze minister sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Ziobro o słowach premiera "Nie chciałbym umierać za wymiar sprawiedliwości"

Ziobro w rozmowie z Polsat News powiedział, że "Unia Europejska szantażuję Polskę". - Został przyjęty, przy sprzeciwie Solidarnej Polski, Krajowy Plan Odbudowy. KPO to kredyt, nie chcę powiedzieć lichwiarski, ale ma pewne cechy, które łączą - mówił. 

- W tym kredycie tkwi oszustwo ze strony Komisji Europejskiej i Unii Europejskiej - przekonywał lider Solidarnej Polski.

  - Granty też musimy zwrócić. Już zwracamy, np. w postaci podatku od plastiku i innych danin na rzecz tych grantów, które są rzekomo  bezzwrotne. To pierwszy punkt wspólny z lichwą - tłumaczył.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

  - Drugi - to małym druczkiem dodatkowe warunki, np. kamień milowy polegający na tym, że Polacy mają mieć opodatkowane w przyszłości samochody dieslowskie i benzynowe - dodał.