W swoim komunikacie resort obrony Chin podkreśla, że test miał charakter defensywny i "nie był wymierzony w żadne państwo".

Jak zauważa Reuters Chiny intensyfikują prace badawcze nad bronią rakietową - w tym nad pociskami zdolnymi niszczyć satelity na orbicie oraz pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić głowice atomowe, w ramach programu modernizacji swoich sił zbrojnych.

W przeszłości Pekin testował już niszczenie rakiet w powietrzu - ostatni raz o takim teście informowano w lutym 2021 roku, a wcześniej w 2018 roku.

Czytaj więcej

Chiny zwodowały swój trzeci lotniskowiec

Chińskie media państwowe podają, że Chiny pracują nad systemem obrony przeciwrakietowej co najmniej od 2010 roku.

Resort obrony Chin w lakonicznym komunikacie opublikowanym w niedzielę wieczorem podał, że w nocy przeprowadzono "test technologii naziemnej przechwytywania rakiet", w czasie którego "zrealizowano zakładane cele". Nie podano żadnych innych szczegółów.  

Chiny intensyfikują prace badawcze nad bronią rakietową

Chiny rzadko informują o postępach w swoich pracach nad bronią rakietową. W 2016 roku Ministerstwo Obrony Chin potwierdziło, że testuje system obrony przeciwrakietowej wyjaśniając, że taka technologia jest potrzebna Pekinowi, by zapewnić krajowi bezpieczeństwo.