Reklama

Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość z ponad 40 proc. poparciem. Samodzielna większość w Sejmie

W przeprowadzonym w kwietniu sondażu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 40,7 proc. głosów. Gdyby takim wynikiem zakończyły się wybory parlamentarne, partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby samodzielną większość w Sejmie.

Publikacja: 14.04.2022 10:28

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (2L), wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) oraz minis

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (2L), wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) na sali plenarnej Sejmu

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prawo i Sprawiedliwość w sondażu przeprowadzonym przez IBSP na zlecenie portalu StanPolityki.pl wskazało 40,7 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 6,1 pkt. proc. względem badania przeprowadzonego w lutym.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą popiera 22,6 proc. respondentów. To o 3,7 proc. mniej niż dwa miesiące temu.

Dwucyfrowy wynik uzyskała Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 17 proc. badanych. To o 2,1 proc. więcej niż w poprzednim sondażu.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy dobrze oceniają działania rządu w związku z wojną na Ukrainie

Do Sejmu dostałyby się również Konfederacja (6,9 proc.) i Lewica (5,5 proc.). Wymaganego progu nie przekraczają Agrounia (4,2 proc.) i Koalicja Polska (2,8 proc.).

Reklama
Reklama

W przeliczeniu na liczbę miejsc w parlamencie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby ponownie samodzielnie rządzić, posiadając 235 mandatów, podobnie jak po wyborach w 2015 i 2019 roku. Koalicji Obywatelskiej przypadłoby 114 miejsce w Sejmie, Polsce 2050 - 81, Konfederacji - 21, Lewicy - 8 i jeden mandat dla mniejszości niemieckiej.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-11 kwietnia na próbie 1000 osób.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
O co i z kim walczy Adam Glapiński? Znamy kulisy konfliktu w NBP
Polityka
Nowy ranking zaufania: Karol Nawrocki na czele, Jarosław Kaczyński jak Grzegorz Braun
Polityka
Czy Wołodymyr Zełenski wystąpi w Sejmie? Włodzimierz Czarzasty o ustaleniach
Polityka
Tomasz Trela: Najgorzej byłoby ustępować Karolowi Nawrockiemu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama