- Podjąłem decyzję o przejściu na płatność rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tzw. państw państw nieprzyjaznych, zaprzestaniu wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach - powiedział prezydent Rosji, cytowany przez służby prasowe Kremla.

Jak podała agencja Interfax, prezydent Rosji wydał bankowi centralnemu i rządowi polecenie przygotowania odpowiednich mechanizmów w ciągu tygodnia. Wcześniej Rosja zaliczyła do "państw nieprzyjaznych" Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz państwa należące do Unii Europejskiej, czyli także Polskę.

Czytaj więcej

Polska wydala 45 rosyjskich dyplomatów. MSZ: Agresja na Ukrainę dowodzi, że Rosja to państwo wrogie wobec Polski

Władimir Putin oświadczył, że Rosja będzie nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z wolumenami i cenami, mechanizmami cenowymi określonymi w istniejących kontraktach. - W przeciwieństwie do niektórych kolegów, cenimy naszą reputację biznesową jako wiarygodnego partnera i dostawcy. Zmiany wpłyną tylko na walutę płatności, która zostanie zmieniona na ruble rosyjskie - powiedział.

W związku z trwającą od blisko miesiąca agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.