Kwestia  dni - tak rzecznik rządu kreślił termin, w jakim województwa z największą liczba zakażeń otrzymają obiecane przez rząd maseczki.

Na pytanie o możliwość wprowadzenia lockdownu o charakterze ogólnopolskim, rzecznik rządu odpowiedział, że obostrzenia, "faktycznie obostrzenia są rozważane", ale o charakterze powiatowy czy wojewódzkim.

Czy rząd zostanie zaszczepiony poza kolejnością? - Nie ma takich planów - stwierdził rzecznik, choć przyznał, że Rada Medyczna przy premierze taki wniosek złożyła. - Ale wszyscy wiemy, z jaką reakcją społeczną by się to spotkało - skwitował Müller.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Chin o ewentualnych dostawach szczepionek z tego kraju. Nie rekomenduje ich minister zdrowia Adam Niedzielski. Rzecznik rządu wyjaśnił, że chodziło o dostępność wspomnianej szczepionki, kiedy lub jeśli zostanie zaakceptowana do użytku przez Europejską Agencję Leków.

Pytany o spodziewaną dziś liczbę zakażeń Piotr Müller stwierdził, że "stuprocentowo pewne jest", że będzie wyższa niż przed tygodniem.

Pytany o powołaną wczoraj przez premiera Radę Doradców Politycznych, rzecznik na początku podkreślił, że praca w niej jest nieodpłatna, a chodziło o wykorzystanie potencjału polityków, którzy obecnie nie pełnią żadnych funkcji w rządzie. Listę nazwisk zaproponował sam premier.

- Chcemy w PiS konsolidować osoby z doświadczeniem które wygrywały kolejne wybory, tworzyły Porozumienie Centrum, potem PiS. Współpraca -  to jest ta różnica, której nie rozumie lider PO, którzy najchętniej odsunąłby starszych działaczy. To duży błąd - mówił rzecznik rządu.

Podkreślał, że są to osoby o "zróżnicowanym życiorysie i doświadczeniu", a powołanie ich do rady jest aktem docenienia ich doświadczenia i umiejętności pracy, głównie w terenie.

- Nie ma planów odwołania ze stanowiska prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka - stwierdził krótko Piotr Müller.