fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem o zakupie chińskiej szczepionki

Andrzej Duda
Fotorzepa, Robert Gardziński
Prezydent Andrzej Duda odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wśród poruszonych tematów była kwestia możliwości zakupu szczepionki przeciw koronawirusowi. Agencja Informacyjna Xinhua poinformowała, że prezydent Chin zobowiązał się do dostarczenia szczepionki do Polski.

Kancelaria Prezydenta informuje, że Andrzej Duda pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1). 

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Andrzej Duda poruszył kwestię współpracy Polski i Chin w zakresie walki z Covid-19. Przywódcy dyskutowali na temat możliwości zakupu przez Polskę szczepionki.

Kwestia zakupu chińskiej szczepionki będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym.

"Prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego. Wskazał, że solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenia zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii" - informuje KPRP.

Szczepionka koncernu Sinopharm od ubiegłego tygodnia podawana jest na Węgrzech. To jedyny kraj Unii Europejskiej, który zatwierdził rosyjskie i chińskie szczepionki niezatwierdzone jeszcze przez Brukselę.

W niedzielę chińską szczepionkę podano premierowi Viktorowi Orbanowi. 

Węgry w styczniu podpisały umowę na zakup 5 mln dawek chińskiej szczepionki.Źródło: rp.pl/Xinhua
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA