#RZECZoPOLITYCE Czarnecki: Prezydent powinien poczekać z podróżą na Ukrainę

- Ursula von der Leyen jest kluczową postacią w rządzie, kluczową postacią w CDU, wymieniana wśród osób mogących zastąpić w przyszłości kanclerz Angelę Merkel. Uważam, że tego typu wypowiedzi nie mogą przejść bezkarnie - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany PiS.

Publikacja: 06.11.2017 09:38

#RZECZoPOLITYCE Czarnecki: Prezydent powinien poczekać z podróżą na Ukrainę

Foto: rp.pl

Szefowa MON Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała 3 listopada w jednym z programów: - Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce.

Gość zauważył, że młodzież w Polsce głosowała na PiS czy Kukiz'15, a nie na Platformę Obywatelską. - To jest wypowiedź bardzo zła, ale znamienna - ocenił wiceszef PE Czarnecki. - To jest kluczowa postać w rządzie Niemiec, kluczowa postać w CDU, wymieniana wśród osób mogących zastąpić w przyszłości kanclerz Angelę Merkel - dodał. Dodał, że decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, aby wezwać attache obrony Niemiec jest właściwą reakcją. - Jej brak by tylko rozzuchwalił polityków. Uważam, że tego typu wypowiedzi nie mogą przejść bezkarnie - oceniał Czarnecki.

- Należy podkreślić, że jest ona (szefowa MON Niemiec - red.) krytykowana przez wojskowych w Niemczech. Ma tylko jeden sukces: stworzyła sieć żłobków przy koszarach, ale to nie wpływa na bezpieczeństwo.

Czarnecki kontynuował: - Zdolności obronne Polski są wyżej oceniane niż Niemiec, ze względu na duże nakłady finansowe na obronność i planowane zakupy sprzętu. Według sondaży młodzi Polacy pytani czy będą walczyć za ojczyznę, odpowiadają, że będą walczyć. Natomiast młodzi Niemcy mówią, że nie będą walczyć.

Kolejnym wątkiem rozmowy był fakt, że w sprawie sytuacji w Katalonii Unia Europejska nie podejmuje żadnych interwencji pomimo, że hiszpański rząd nakazuje aresztowania ministrów z katalońskiego parlamentu. - Frans Timmermans stwierdza, że przemoc w niektórych sytuacjach jest uzasadniona. To są podwójne standardy, hipokryzja. Jest kwestia źdźbła w polskim oku i belki w hiszpańskim oku.

Jak pan ocenia obecne relacje polsko-ukraińskie, które uległy znaczącemu pogorszeniu? - Bardzo źle oceniam działania władz ukraińskich, które są bardzo podzielone, skłócone. Tak jak prezydent Emmanuel Macron woli opowiadać dyrdymały o Polsce, tak ukraińscy politycy uciekając od swoich tematów, korupcji i wolą skupiać się na Polsce - mówił Czarnecki.

Dodał, że gdyby miał podpowiedzieć prezydentowi Andrzejowi Dudzie, to rekomendowałby wstrzymanie się na razie z podróżą na Ukrainę.

Polityka
Jan Grabiec: Rząd Morawieckiego to nie rząd, tylko trupa kabaretowa
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Dlaczego PiS tworzy rząd bez poparcia? "Kaczyński próbuje ratować Morawieckiego"
Polityka
Kiedy exposé Mateusza Morawieckiego? Rzecznik rządu podał termin
Polityka
Marszałek Senatu nieobecna na powołaniu rządu. "A Kaczyński? Może też się wstydził"
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Polityka
W Komisji Etyki Poselskiej zasiedli posłowie, których wielokrotnie karano
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange