- Chciałem poinformować, że to, na co czekaliśmy półtora roku, stało się faktem. Został uprawomocniony wniosek nasz o wpisanie treści nowego statutu. Wszystkim tym, którzy w to nie wierzyli, mówimy: byliście niedowiarkami. Wszystkim tym, którzy nas za to obrażali, mówimy: wybaczamy wam - mówił w Sejmie lider SLD, wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty.

- Wykonaliśmy jeden z ostatnich kroków do zjednoczenia Wiosny i SLD! Lewica wygrywa, gdy jest zjednoczona. Ostatnie rządy Lewicy to ogromny krok naprzód dla Polski. Czas na kolejne dobre lata dla Polski - wtórował mu lider Wiosny Robert Biedroń.

Europoseł zapowiedział, że Kongres, na którym zostaną wybrane władze nowej formacji "odbędzie się w miarę możliwości oczywiście pandemicznych".

- Pandemia uniemożliwia organizowanie tego typu wydarzeń, ale chcielibyśmy zorganizować ten kongres albo na początku wakacji albo tuż po wakacjach – mówił Biedroń.

O zjednoczeniu SLD i Wiosny mówi się od wyborów parlamentarnych z 2019 roku, w których Wiosna wystartowały z jednej listy (znalazła się na niej również Partia Razem).

Wiosna Biedronia powstała przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. W wyborach tych przekroczyła próg 5 proc. w skali całego kraju i wprowadziła do europarlamentu troje posłów.