Korespondencja pochodzi z wiosny 2019 roku i dotyczy przygotowań do uroczystych obchodów 15 rocznicy wejścia Polski do unii Europejskiej.

W Warszawie gościli wówczas przywódcy Bułgarii, Czech, Estonii, Chorwacji i Węgier, a także Malty, Rumunii i Litwy. PiS zorganizowało z tej okazji szczyt pod nazwą "Together for Europe — High Level Summit".

Ujawniona korespondencja Morawiecki-Borisow dotyczy zaproszenia na szczyt, który wystosował Morawiecki. Obaj politycy w serdecznych słowach zapewniają się, że czekają na spotkanie. W skanach rozmowy widać numer telefonu bułgarskiego premiera.

Czytaj więcej

Afera e-mailowa. "Musimy przykryć tematem uchodźców sprawę polexitu"

Z kolei w opublikowanym mailu Michał Dworczyk miał informować Morawieckiego, że prezydencki minister Krzysztof Szczerski zabiega o udział Andrzeja Dudy w uroczystościach rocznicowych, mimo że prezydent miał 1 maja przebywać poza Warszawą.

"Kilka dni temu Szczerski kolejny raz grzecznie, ale ewidentnie starał się wybadać możliwość udziału PAD w jakiejś części uroczystości 1 maja (choć podkreślał, że PAD jest tego dnia poza Warszawą, i to byłby kłopot, ale przecież dla Ojczyzny jest gotów na każde poświęcenie i może mógłby wrócić)" - napisał Dworczyk.

I kontynuował: "Równie grzecznie powiedziałem, że nie śmielibyśmy narażać na taki trud jak droga powrotna do Warszawy naszej Głowy Państwa... Rozumiem, że dobrze zrobiłem — bo tego dnia przecież Ty jesteś królem balu :)".

Atak na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Od tamtej pory w sieci publikowana jest korespondencja Dworczyka i jego współpracowników.

O włamaniu zostały poinformowane właściwe służby, Dworczyk jednak nigdy nie potwierdził, że maile są prawdziwe. Zrobił to natomiast Jacek Sasin, który potwierdził autentyczność maili dotyczących niemieckiego ambasadora.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Afera e-mailowa. Sasin potwierdza autentyczność maila od premiera