Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu i opozycji w Kancelarii Premiera nie przyniosło przełomu, jeśli chodzi o walkę z pandemią. Ale uczestniczący w nim prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział nowe rozwiązania, które mają dotyczyć zarówno lepszego egzekwowania obostrzeń, jak i odpowiedzialności cywilnej pracowników oraz obowiązku lekarzy leczenia pacjentów covidowych.

Na stole nie zostały jeszcze położone konkretne zapisy. Co z ustawą posła Hoca, która od kilku tygodni wywołuje kontrowersje przede wszystkim w Klubie PiS? – Ten projekt nadal procedowany jest w tym tygodniu w Sejmie – mówił po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller. – Na bazie nowych postulatów, dodatkowych pomysłów przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem ustawy posła Hoca – powiedział Piotr Müller.

Jak dodał, dokument będzie zawierał też niektóre rozwiązania, o których mówiła opozycja. Ten projekt ma być przedstawiony w środę lub w czwartek. Być może będzie to projekt poselski.

Czytaj więcej

Dialog prezesa i opozycji

Politycy opozycji są rozczarowani przebiegiem rozmowy. – Moje wrażenie po tym spotkaniu jest takie, że ono było bez sensu. Poszliśmy z oczekiwaniami konkretów. Usłyszeliśmy zamiast tego od prezesa Kaczyńskiego niejasną deklarację, że będzie zupełnie nowa ustawa, która ma poszerzyć dostęp do testów i wprowadzi możliwość pozywania pracowników, którzy odmawiają testowania albo szczepienia się. Ta ustawa powinna wzmocnić też kompetencje policji i straży miejskiej, by miały większe możliwości egzekwowania obostrzeń – mówi „Rzeczpospolitej" Marcelina Zawisza z partii Razem.

W trakcie spotkania Jarosław Kaczyński miał też stwierdzić – o czym z kolei mówił Tomasz Trela z Lewicy – że osobiście opowiada się za obowiązkiem szczepień, ale jego wyegzekwowanie nie jest możliwe oraz doprowadziłoby do niepokojów społecznych.

Politycy opozycji relacjonują też, że w trakcie prezentacji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski miał wskazać, że w drugiej połowie lutego – a konkretnie 20 lutego – liczba wykrywanych w Polsce przypadków koronawirusa może sięgnąć 150 tys. To przynajmniej mają pokazywać symulacje, o których mówił minister Niedzielski.

Tuż przed rozpoczynającym się w środę posiedzeniem Sejmu zaplanowano spotkanie Klubu PiS z udziałem prezesa Kaczyńskiego. – Zapewne będzie chodziło o mobilizację jak poprzednio – twierdzi jeden z naszych informatorów z Klubu PiS.

W sprawie ustawy posła Hoca ma jednak nie być partyjnej dyscypliny. Opozycja zapowiada do niej poprawki.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ