- Gwarancje bezpieczeństwa, których Rosja domaga się od Zachodu, obejmują zobowiązanie wycofania sił NATO z Rumunii i Bułgarii - oświadczył szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przed rozmowami z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, w Genewie.

Kreml domaga się również, by NATO nie było rozszerzane na wschód. Oznaczałoby to, że członkiem sojuszu nigdy nie mogłaby zostać m.in. Ukraina.

W odpowiedzi na żądania Moskwy, Rumunia odpowiedziała, że wycofanie wojsk NATO z kraju "jest nie do zaakceptowania".

"Takie żądanie jest nie do przyjęcia i nie może być częścią negocjacji" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii.

Czytaj więcej

Ławrow: USA mają odpowiedzieć nam na piśmie w przyszłym tygodniu

Relacje między Ukrainą a Rosją są w ostatnim czasie bardzo napięte. Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. W piątek USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.

We wtorek wieczorem Amerykanie poinformowali, że Rosja może w każdym momencie rozpocząć inwazję na terytorium sąsiada, również z terytorium Białorusi, na którą dotarły rosyjskie wojska, by wziąć udział w organizowanych tam ćwiczeniach.