Przygotowany przez rząd projekt odnosi się do wszystkich mieszkańców Austrii powyżej 18. roku życia, za wyjątkiem kobiet w ciąży, osób z przeciwwskazaniami medycznymi oraz tych, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przechodziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Jest niemal pewne, że obowiązek szczepień na COVID-19 zostanie wprowadzony. Współtworzona przez Austriacką Partię Ludową oraz Zielonych koalicja rządowa kanclerza Karl Nehammera pracowała nad projektem wspólnie z dwiema parlamentarnymi partiami opozycyjnymi. Obowiązkowi stanowczo sprzeciwia się Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ).

Czytaj więcej

WHO: Ograniczenia w podróżowaniu są nieskuteczne, należy je znieść

Według planu, obowiązek szczepień na COVID-19 ma w Austrii obowiązywać od lutego. Na początku do każdego gospodarstwa domowego ma zostać wysłane pismo z informacją o nowych przepisach. Od połowy marca policja ma sprawdzać status zaszczepienia podczas rutynowych kontroli. Osoby, które nie przedstawią dowodu zaszczepienia będą karane grzywną w wysokości do 600 euro (2,7 tys. zł).

Jak zapowiedział kanclerz, następnie, jeżeli władze uznają, że odsetek zaszczepionych jest zbyt niski, niezaszczepieni otrzymają kolejne przypomnienie o obowiązku szczepień. Jeśli nie przyniesie to efektu, mieszkańcy będą przez władze umawiani na termin szczepienia - jeśli się nie pojawią, będzie im grozić kara do 3,6 tys. euro (16,2 tys. zł).

Czytaj więcej

Brytyjski minister: Na grypę umiera czasem 20 tys. osób, ale nie zamykamy kraju

Obowiązek szczepień na COVID-19 ma w Austrii obowiązywać do końca stycznia 2024 r. Według danych z 19 stycznia, 71,8 proc. 8,9-milionowej populacji Austrii to osoby w pełni zaszczepione na COVID-19.