Władze Czech poinformowały, że we wtorek w kraju stwierdzono 28 469 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 - ponad dwa razy więcej niż przed tygodniem. W liczących 10,7 mln mieszkańców Czechach dominującym wariantem wirusa jest Omikron. Rząd spodziewa się, że w styczniu dobowa liczba nowych przypadków osiągnie 50 tysięcy. Wzrost liczby zakażeń odnotowały też inne kraje regionu, w tym Polska.

W ramach nowych rozwiązań rząd Petra Fiali rozważy kolejne kroki po skróceniu okresów kwarantanny i izolacji. W firmach wprowadzone ma zostać obowiązkowe testowanie pracowników na SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Nie teleporada, lecz wizyta u lekarza. Niedzielski zapowiada zmianę dla pacjentów z koronawirusem

Poprzedni gabinet w grudniu zdecydował, że od marca 2022 r. szczepienia na COVID-19 będą w Czechach obowiązkowe dla pracowników szpitali i domów opieki, a także dla policjantów, żołnierzy i przedstawicieli kilku innych zawodów, jak również dla wszystkich obywateli powyżej 60. roku życia. Nowy minister zdrowia Vlastimil Válek powiedział, że jest przeciwnikiem obejmowania seniorów obowiązkiem szczepień. Rząd może jednak podtrzymać obowiązek dla wybranych zawodów - przekazał.

W ramach przygotowań do walki z wariantem Omikron, bezobjawowi kluczowi pracownicy służby zdrowia i domów opieki, u których wykryto koronawirusa, mogą zostać dopuszczeni do pracy. Lista takich zawodów może zostać na wniosek przedsiębiorców wydłużona.

Czytaj więcej

Administracja publiczna przejdzie na pracę zdalną. Niedzielski: Ograniczyć mobilność

We wtorek liczba pacjentów z koronawirusem spadła w czeskich szpitalach do 1,6 tys. Na początku grudnia liczba ta przekraczała 7 tys.