Reklama
Rozwiń

Bunt przeciw Johnsonowi w partii? Są sygnały o wnioskach o wotum nieufności

Boris Johnson mierzy się z wezwaniami do podania się do dymisji formułowanymi przez polityków jego własnej partii, po tym, jak brytyjski premier przyznał, że w czasie lockdownu uczestniczył w przyjęciu organizowanym na Downing Street (siedziba brytyjskiego premiera), wbrew obowiązującym wówczas w kraju obostrzeniom.

Publikacja: 13.01.2022 11:46

Boris Johnson

Boris Johnson

Foto: PAP/EPA

arb

W czwartek Johnson odwołał zaplanowaną wizytę w Lancashire ponieważ - jak informuje Downing Street - członek jego rodziny uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. 

Rzecznik Johnsona poinformował, że premier "stosuje się do wytycznych dla osób zaszczepionych, które miały bliski kontakt z zakażonym, obejmujących m.in. codzienne poddawanie się testowi i ograniczenie kontaktów z innymi". 

Czworo parlamentarzystów Partii Konserwatywnej publicznie wezwało Johnsona do odejścia z urzędu

Nie podano który dokładnie członek rodziny Johnsona uzyskał pozytywny wynik testu. Premier Wielkiej Brytanii mieszka z żoną, Carrie Johnson, i dwójką dzieci - 20-miesięcznym Wilfredem i pięciotygodniową Romy. 

Tymczasem w partii narasta bunt przeciwko Johnsonowi, który w środę publicznie przeprosił w Izbie Gmin za udział w przyjęciu zorganizowanym na Downing Street 20 maja 2020 roku w czasie obowiązywania w kraju lockdownu. Dymisji premiera domaga się też opozycja. Wsparcie Johnsonowi okazują ministrowie jego rządu.  

Czytaj więcej

Sondaż: 60 proc. Brytyjczyków chce dymisji Borisa Johnsona

Czworo parlamentarzystów Partii Konserwatywnej publicznie wezwało Johnsona do odejścia z urzędu.

Sky News podaje, że pewna liczba parlamentarzystów Partii Konserwatywnej miała przekazać na ręce sir Grahama Brady, przewodniczącego Komitetu 1922, parlamentarnej frakcji brytyjskiej Partii Konserwatywnej pisma z wnioskiem o głosowaniu wotum nieufności wobec Johnsona. Gdyby pisma takie złożyło na ręce Brady'ego 54 parlamentarzystów - 15 proc. parlamentarzystów Partii Konserwatywnej - wówczas głosowanie takie musiałoby się odbyć, a Johnson mógłby być zdjęty z urzędu przez polityków własnego ugrupowania. 

O złożeniu pisma z wnioskiem o wotum nieufności wobec Johnsona poinformował sir Roger Gale. - Uważam, że w tej sytuacji, Komitet 1922 ma obowiązek udać się do premiera i porozmawiać z nim, ponieważ to nie może tak wyglądać. Mówię to z ciężkim sercem, ponieważ przeprowadził on brexit - powiedział parlamentarzysta w rozmowie ze Sky News.  

Również William Wragg, zastępca przewodniczącego Komitetu 1922 stwierdził, że obawia się, iż historia z Johnsonem w roli głównej "odwróci uwagę od dobrego zarządzania krajem". 

Do odejścia Johnsona z urzędu wezwała też parlamentarzystka, Caroline Nokes. 

Polityka
Czy Komisja Europejska się obroni? PE będzie głosować nad wotum nieufności
Polityka
Dalajlama XIV kończy spekulacje ws. następcy. „Nikt inny nie ma prawa ingerować”
Polityka
Francja: Premier Bayrou podpisuje cyrograf z Le Pen
Polityka
Putin kontra Alijew i Erdogan. Waży się los Kaukazu Południowego
Polityka
Macron rozmawiał z Putinem. Pierwsze połączenie Paryż - Moskwa od 2022 roku