Trump napisał, że węgierski premier ma jego „całkowite poparcie i aprobatę” przed wyborami, zaplanowanymi na kwiecień. „Wykonał potężną i wspaniałą robotę, chroniąc Węgry, powstrzymując nielegalną imigrację, tworząc miejsca pracy, rozwijając handel i powinien mieć możliwość kontynuowania tego po nadchodzących wyborach. Jest silnym liderem i szanowanym przez wszystkich” – stwierdził Trump.

Agencja AFP zwraca uwagę, że Trump przyjął Orbána w Białym Domu w 2019 roku, co było „symboliczną akceptacją dla premiera, który często spiera się z przywódcami Unii Europejskiej i jest lekceważony zarówno przez prezydenta Joe Bidena, jak i poprzednika Trumpa, Baracka Obamę”.

Czytaj więcej

Iran grozi zemstą, jeśli Donald Trump nie stanie przed sądem

„Orbán jest coraz częściej chwalony zarówno przez skrzydło Partii Republikańskiej Trumpa, jak i europejskich skrajnie prawicowych przywódców, takich jak Francuzka Marine Le Pen, zwłaszcza z powodu odmowy przyjęcia uchodźców” - dodaje agencja.

Viktor Orbán rządzi Węgrami nieprzerwanie od 2010 roku. Zdaniem analityków tym razem wybory mogą być dla niego trudniejsze, ponieważ opozycja zjednoczyła się, wystawiając jako kandydata na premiera Péter Márki-Zaya, który określa siebie jako katolickiego konserwatystę.