Brejza: Dlaczego mnie inwigilowano? Nagrody w rządzie Szydło, Amber Gold...

Jestem w 100 proc. pewien, że byłem inwigilowany przez system Pegasus - mówił w rozmowie z TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza.

Publikacja: 28.12.2021 07:38

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: tv.rp.pl

W czwartek agencja AP podała, że telefon komórkowy Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku. Do włamań z użyciem Pegasusa na telefon obecnego senatora dochodziło w czasie, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi. 

Wcześniej AP ujawniło, że Pegasusa użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha. O użyciu Pegasusa przeciwko nie informowała też prokurator Ewa Wrzosek.

Jedynym użytkownikiem Pegasusa w Polsce są służby pana (Zbigniewa) Ziobry, (Mariusza) Kamińskiego i (Jarosława) Kaczyńskiego

Senator Krzysztof Brejza

- W trakcie kampanii wyborczej w pewnym momencie zostałem zaatakowany swoją korespondencją, sfałszowaną, przerobioną i skądś oni (dziennikarze TVP - red.) ją mieli. Żeby zdobyć korespondencję z mojego telefonu trzeba było się do niego włamać - mówił Brejza.

Czytaj więcej

Krzysztof Brejza o używaniu Pegasusa przez władze: To czubek góry lodowej

- Nigdy ten telefon (z którego pochodziła korespondencja - red.) nie był zajęty przez prokuraturę, przez służby, nie byłem nigdy wzywany. Osoby, do których kierowałem różne SMS-y również nigdy nie były wzywane. I te SMS-y wyciekły do telewizji rządowej przez służby specjalne - dodał senator.

- Jedynym użytkownikiem Pegasusa w Polsce są służby pana (Zbigniewa) Ziobry, (Mariusza) Kamińskiego i (Jarosława) Kaczyńskiego - zauważył Brejza.

Brejza był też pytany dlaczego służby użyły Pegasusa akurat przeciwko niemu. - Nagrody (dla ministrów rządu Beaty) Szydło, nieprawidłowości w PGZ, wyciąganie różnego rodzaju afer, nieprawidłowości tego rządu, działałem też w komisji śledczej ds. Amber Gold, która miała zabić PO - odpowiedział. Jak przypomniał był autorem kontrraportu z ustaleń komisji ds. Amber Gold.

- Żadne postępowanie przeciwko mnie się nigdy nie toczyło. Nie byłem w żadnej sprawie wzywany, przesłuchiwany - podkreślił senator.

Polityka
Hołownia o marszu 4 czerwca: Zachęcamy naszych zwolenników do przyjazdu
Polityka
Polska reaguje na wyrok na Andrzeja Poczobuta. MSWiA ogłasza sankcje
Polityka
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK
Polityka
Będzie europejska komisja ds. rosyjskich wpływów? Morawiecki: Nie ma się czego bać
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Opozycja o decyzji prezydenta: "Poddany prezesa", "bolszewicki sąd kapturowy"
Polityka
Nitras: Podpis Dudy cofa nas do mroków PRL-u. Zachował się jak Piłat