We wtorek Komisja Europejska przyjęła przepisy, według których w przypadku podróży między krajami UE unijny certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) od pełnego zaszczepienia na COVID-19. Obecnie okres ważności wynosi rok. Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19 unijny certyfikat COVID ma zostać przedłużony bez ustalonego jeszcze limitu, ponieważ obecnie brak wystarczających informacji o okresie ochrony po dodatkowej dawce - podała KE. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

Do sprawy na konferencji prasowej w środę odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Rozporządzenie KE z wczoraj mówi o ważności certyfikatów covidowych od 1 lutego w okresie 9 miesięcy. Certyfikaty covidowe po pełnym zaszczepieniu będą ważne 9 miesięcy - powiedział.

Czytaj więcej

Szczepienia na COVID-19 od 1 marca obowiązkowe dla pracowników ochrony zdrowia i aptek

- Minister zdrowia (Adam Niedzielski) podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były od 1 lutego ważne 9 miesięcy - oświadczył. - Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy - zaznaczył rzecznik dodając, że wszystkie wydane wcześniej certyfikaty covidowe będą ważne 9 miesięcy.

- Zgodnie z rozporządzeniem KE, które dotyczy wszystkich krajów państw UE, certyfikat covidowy od 1 lutego jest ważny 9 miesięcy. Nie przewiduje się odstępstwa od tej reguły - powiedział Andrusiewicz.

Czytaj więcej

Unijny certyfikat covidowy. KE skraca okres ważności

Zwróciliśmy się do rzecznika z prośbą o dodatkowe informacje, jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.