Polska nie wpuściła wysłanników ONZ do strefy przygranicznej

"W atmosferze skoncentrowanej na bezpieczeństwie i podsycanej antyimigranckimi narracjami, po obu stronach podejmowane są praktyki i decyzje polityczne, które naruszają prawa człowieka" - napisała w komunikacie z pobytu w Polsce Liz Throssell, rzecznik wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka.

Publikacja: 21.12.2021 22:25

Polska nie wpuściła wysłanników ONZ do strefy przygranicznej

Foto: PAP, Wojtek Jargiło

Zespół Wysokiego Komisarza NZ ds. praw człowieka gościł w Polsce od 29 listopada do 3 grudnia. Jego członkowie spotkali się m.in. z urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Komunikat z tego pobytu opublikowano dzisiaj na stronie biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka.

"Biorąc pod uwagę rozpaczliwą sytuację migrantów i uchodźców na granicy białorusko-polskiej, Biuro Praw Człowieka NZ ponawia dziś apel do obu krajów o pilne zajęcie się tą przerażającą sytuacją, zgodnie ze  zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i prawa dotyczącego uchodźców" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Pawel Soloch: Nasze działania były skuteczne

Rzeczniczka Wysokiego Komisarza, Liz Throssell, podkreśla w nim, że podczas pobytu w Polsce przeprowadzono rozmowy z 31 uchodźcami, którzy przybyli do ​​Polski przez Białoruś w okresie od sierpnia do listopada 2021 r.

"Większość z nich stwierdziła, że ​​podczas pobytu na Białorusi byli bici lub straszeni przez siły bezpieczeństwa, a także, że ​​białoruskie siły bezpieczeństwa zmuszały ich do przekroczenia granicy, pouczając, kiedy i gdzie mają przekroczyć, oraz uniemożliwiały ludziom opuszczenie strefy przygranicznej wrócić do Mińska. Kilku rozmówców powiedziało, że białoruskie siły bezpieczeństwa zażądały wygórowanych sum na żywność i wodę" - napisano w komunikacie.

Dziękujemy rządowi polskiemu za współpracę i nieustanny dialog, mimo że nasz zespół nie uzyskał dostępu do strefy pogranicza".

Biuro Wysokiego Komisarza wezwało Białoruś - która odmówiła przyjęcia delegacji ONZ - "do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie tych zarzutów, w tym przymusu i złego traktowania, oraz do natychmiastowego położenia kresu takim praktykom".

Biuro zauważa także, że podczas pobytu w Polsce do przedstawicieli ONZ dotarły "liczne doniesienia o natychmiastowym i automatycznym powrocie z Polski na Białoruś osób, w tym dzieci, które zgłosiły wniosek o ochronę międzynarodową". Obydwa kraje, i Polska, i Białoruś, stosują praktykę przepychania migrantów przez granice.

Wysoki Komisarz zauważa, że "Polska systematycznie przetrzymuje także tych migrantów i uchodźców, których nie zawróciła na Białoruś", a wiele osób, z którymi przeprowadzono wywiady, stwierdziło, że nie zapewniono im odpowiedniej opieki fizycznej i psychicznej podczas pobytu w areszcie, zaś ograniczono ich  kontakt ze światem zewnętrznym, w tym z niezależnymi prawnikami  i organizacjami pozarządowymi.

Czytaj więcej

Wiceszef MSWiA: Zaporę na granicy zbudują polskie firmy ze stali z polskich firm

"W atmosferze skoncentrowanej na bezpieczeństwie i podsycanej antyimigranckimi narracjami, po obu stronach podejmowane są praktyki i decyzje polityczne, które naruszają prawa człowieka uchodźców i migrantów" - czytamy w komunikacie.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ wezwało Polskę i Białoruś do poszanowania praw uchodźców i umożliwienie obrońcom praw człowieka i organizacjom humanitarnym dziennikarzom i prawnikom dostępu do obszaru przygranicznego, a jednocześnie do "zaprzestania praktyk, które narażają uchodźców i innych migrantów na ryzyko".

"Dziękujemy rządowi polskiemu za współpracę i nieustanny dialog, mimo że nasz zespół nie uzyskał dostępu do strefy pogranicza" - czytamy w komunikacie.

Zespół Wysokiego Komisarza NZ ds. praw człowieka gościł w Polsce od 29 listopada do 3 grudnia. Jego członkowie spotkali się m.in. z urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Komunikat z tego pobytu opublikowano dzisiaj na stronie biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Minister wskaże kierunki polityki zagranicznej
Polityka
Wybory do PE. Borys Budka tłumaczy, dlaczego startuje
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Kolejny minister idzie do PE? "Powiedziałem, że przyjmę takie zadanie"
Polityka
Dariusz Joński o Mariuszu Kamińskim: Nie żałuję pytania o to, czy był trzeźwy