Micheil Saakaszwili kontynuuje głodówkę. Jest w stanie krytycznym

Lekarze poinformowali, że stan zdrowia Micheila Saakaszwilego jest krytyczny Prowadzący w areszcie głodówkę były prezydent Gruzji wymaga natychmiastowego przeniesienia do szpitala.

Publikacja: 17.11.2021 21:36

Micheil Saakaszwili kontynuuje głodówkę. Jest w stanie krytycznym

Foto: AFP

Saakaszwili potajemnie przybył do Gruzji prawdopodobnie 29 września. 1 października został zatrzymany w Tbilisi. Były prezydent przebywa obecnie w więzieniu w mieście Rustawi. Gdy tylko tam trafił, rozpoczął strajk głodowy, który pogorszył jego stan zdrowia.

Gruzińskie sądy wydały zaocznie w sprawie Saakaszwilego dwa wyroki, toczą się w jego sprawie także inne procesy. Przedstawiciele władz gruzińskich wielokrotnie zapowiadali, że zatrzymają go, gdy tylko przekroczy granicę. Posiadający ukraińskie obywatelstwo były prezydent uważa, że ​​jego uwięzienie jest nielegalne, a oskarżenia przeciwko niemu fałszywe i motywowane politycznie.

W środę lekarze poinformowali, że stan zdrowia byłego prezydenta jest krytyczny, a zapewniona w areszcie opieka medyczna nie jest odpowiednia.

- Obecny stan pacjenta ocenia się jako krytyczny - oceniła rada lekarzy powołana przez rzecznika praw obywatelskich Gruzji.

Ich zdaniem Saakaszwili powinien zostać natychmiast przeniesiony na oddział intensywnej terapii w szpitalu. Niezbędnych warunków nie da się uzyskać w szpitalu więziennym.

Eksperci medyczni poinformowali, że szpital więzienny jest obecnie w fazie tworzenia, tylko część sprzętu medycznego jest sprawna, a pozostała część przechodzi tryb testowy. Dodatkowo w szpitalu więziennym jest obecny przez całą dobę lekarz internista i grupa reanimacyjna, natomiast niektórzy lekarze, potencjalnie potrzebni głodującemu Saakaszwilemu, nie są stale na miejscu.

- W przypadku ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia Saakaszwilego leczenie pacjenta przez obecny na miejscu zespół nie będzie wystarczające - stwierdzili lekarze.

Grupa lekarzy ostrzegła, że podczas gdy całodobowa dostępność resuscytatora w szpitalu więziennym może stwarzać poczucie bezpieczeństwa, środki resuscytacyjne będą prawdopodobnie nieskuteczne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Polityka
Koniec pacyfizmu? Japonia może pozbyć się "spuścizny po przegranej wojnie"
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
USA nie będą niewypłacalne. Senat za zawieszeniem limitu długu
Polityka
Macron upokarza Kreml. Europa nie uznaje strefy wpływów Rosji
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Polityka
Toksyczny jak Putin
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych