Zielone światło dla liberalizacji prawa o marihuanie

PiS wyciąga z zamrażarki ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wkrótce mają ruszyć nad nimi prace. To skutek porozumienia partii rządzącej z Kukiz'15.

Aktualizacja: 18.11.2021 21:00 Publikacja: 17.11.2021 19:05

Zielone światło dla liberalizacji prawa o marihuanie

Foto: PAP/Marcin Obara

Od 2018 roku w Polsce pacjenci mogą legalnie leczyć się medyczną marihuaną. Jednak w praktyce z dostępem do niej są duże problemy. Jest sprowadzana z Kanady, w związku z czym często brakuje jej w hurtowniach i jest droga. Gram marihuany kosztuje dziś 65 zł, więc koszt miesięcznej kuracji wynosić może ponad tysiąc zł. To ma się zmienić. Konopie mają zacząć być wytwarzane również w Polsce przez krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa. Tak zakłada projekt, który złożył poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wraz z podpisami m.in. posłów PiS.

I już na przełomie grudnia i stycznia mogą ruszyć nam nim prace w Sejmie, podobnie jak nad innymi projektami, liberalizującymi politykę narkotykową. W tym celu w ostatnich dniach marszałek Elżbieta Witek z PiS wyjęła z zamrażarki i nadała numery druku dwóm projektom, dotyczącym konopi włóknistych, czyli innymi słowy przemysłowych, oraz marihuany medycznej, które Lewica i KO złożyły 20 kwietnia, w Światowy Dzień Konopi. Numer druku dostał też inny projekt Jarosława Sachajki o konopiach włóknistych.

Czytaj więcej

Blokada marszałek Witek na marihuanę

Co przewidują? Projekty Lewicy zakładają możliwość przetwarzania marihuany medycznej na własny użytek, a w odniesieniu do konopi włóknistych, zniesienie obowiązku corocznej rejonizacji uprawy oraz zwiększenie dopuszczalnego poziom substancji psychoaktywnych, aby rolnicy nie obawiali się, że za jego drobne przekroczenie staną się przestępcami. Podobne założenia w stosunku do konopi włóknistych ma projekt Sachajki.

Chodzi o to, by zwiększyć areał upraw konopi włóknistych, które do lat 60. XX w. były rośliną bardzo popularną w Polsce, a dziś przeżywają renesans jako naturalny i ekologiczny surowiec o wszechstronnym zastosowaniu.

Wszystkie projekty zostały już skierowane do prac w komisji. To może zaskakiwać, bo od czasu zalegalizowania medycznej marihuany w ubiegłej kadencji rządów PiS mogło się wydawać, że partia rządząca sceptycznie podchodzi do dalszej liberalizacji prawa narkotykowego. Co się więc zmieniło? Powodem jest umowa PiS z Kukiz'15, w związku z którą partia rządząca zdecydowała się przyjąć niektóre projekty partnera. Potwierdza to sam poseł Sachajko. – Mamy podpisane porozumienie, przygotowaliśmy wspólnie projekty i będziemy je rozpatrywali – wyjaśnia. Dodaje, że prace mogą ruszyć pod koniec grudnia dlatego, że właśnie wtedy kończy się notyfikacja projektu o konopiach medycznych w UE.

Z powodu porozumienia PiS z Kukiz'15 posłanka Lewicy Beata Maciejewska, szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, podejrzewa, że zostaną uchwalone projekty Sachajki. – Nasze projekty będą procedowane wspólnie, co jest jedną z zasad sejmowej legislacji – mówi. – Projekty Kukiz'15 zawierają nieco inne rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o marihuanę medyczną. My nie chcemy jej upraw powierzyć tylko ściśle wyspecjalizowanym instytutom, ale też rolnikom po spełnieniu określonych wymogów. To lepsze rozwiązanie, bo daje kolejne źródło dochodu rolnikom i wzmacnia gospodarkę. Ale przyjęcie projektów Sachajki byłoby jakimś popchnięciem spraw do przodu, bo obecnie przepisy są po prostu fatalne – dodaje.

Na to, na czym najbardziej zależy środowiskom, zabiegającym o legalizację marihuany, czyli dopuszczenie niewielkiej ilości na tzw. użytek rekreacyjny, nie ma jednak szans. Projekt w tej sprawie złożyła też Lewica. Zakłada depenalizację posiadania przy sobie 5 gramów, jednak projekt wciąż nie dostał numeru druku. – Jestem przeciwny zarówno rozpijaniu społeczeństwa polskiego, jak i narkotyzowaniu – mówi poseł Sachajko.

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael