- Jeden z parametrów badania krwi był zły, więc miejscowi lekarze więzienni i zespół pogotowia wykonali transfuzję, po której stan Saakaszwilego ustabilizował się – powiedział Kipszidze. Zdaniem lekarza były prezydent powinien być hospitalizowany w normalnej klinice pod nadzorem lekarzy, ponieważ „kryzys może się powtórzyć i trudno będzie sobie z nim poradzić w więziennym szpitalu”.

- Obecnie stan zdrowia Saakaszwilego jest zadowalający, lepszy niż wczoraj - zaznaczył Nikołoz Kipszidze.

Czytaj więcej

Irakli Garibaszwili, premier Gruzji
Zaostrza się kampania wyborcza w Gruzji. Premier porównał Saakaszwilego do Hitlera

Saakaszwili potajemnie przybył do Gruzji prawdopodobnie 29 września. 1 października został zatrzymany w Tbilisi. Były prezydent przebywa obecnie w więzieniu w mieście Rustawi. Gdy tylko tam trafił, rozpoczął strajk głodowy, który pogorszył jego stan zdrowia.

Gruzińskie sądy wydały zaocznie w sprawie Saakaszwilego dwa wyroki, toczą się w jego sprawie także inne procesy. Przedstawiciele władz gruzińskich wielokrotnie zapowiadali, że zatrzymają go, gdy tylko przekroczy granicę. Posiadający ukraińskie obywatelstwo były prezydent uważa, że ​​jego uwięzienie jest nielegalne, a oskarżenia przeciwko niemu fałszywe i motywowane politycznie.