Michał Dworczyk nigdy nie potwierdził autentyczności publikowanych w internecie maili.

Opublikowane maile to rzekoma wymiana korespondencji między Michałem Dworczykiem, Mateuszem Morawieckim a Tomaszem Matynią, dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu. Dworczyk nazywa w korespondencji prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz "Dulczessą" i wyraża obawę, że w czasie obchodów rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte głos ma zabrać Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej, który był jedną z twarzy sporu między Komisją Europejską a rządem Polski o rządy prawa w Polsce.

"Podobno ma mówić wyłącznie o wojnie i wdzięczności Polaków za wyzwolenie Holandii. Rzekomo bez odniesień do bieżącej polityki. Co robimy?" - pyta w mailu Dworczyk.

Morawiecki odpowiada, że (pisownia oryginalna) "Timmer ma nie zabierać głosu". "Dulkiewicz też najlepiej niech nie zabiera głosu" - dodaje premier. "Timmer? No way" - dodaje.

Czytaj więcej

Timmermans: Mój ojciec nie zapomniał dobroci polskich żołnierzy

Dzień później Dworczyk pisze, że rozmawiał z Dulkiewicz jeszcze raz i przedstawił jej prośbę premiera. "Po wysłuchaniu dyrdymałów o Europie, etc. wciąż się zastanawiam czy jest cyniczna, czy po prostu głupia" - pisze szef KPRM.

Kolejne maile pochodzą z 1 września, już po obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Morawiecki stwierdza, że Timmermans ma "przyzwoite, a nawet bardzo dobre dla Polski" wystąpienie. Natomiast - jak stwierdził następnie - Dulkiewicz, określana mianem "koleżanki Michała" (Dworczyka) "nieładnie i prowokacyjnie w paru miejscach pociągnęła". Morawiecki pisze też, że lekcja na przyszłość jest taka, by "na przyszłość przywieźć ludzi, aby pomagali w aplauzie 'naszym'... bo była absolutna dominacja tamtych". "Szkoda" - dodaje premier.

Czytaj więcej

Dulkiewicz: Każda wojna zabija

Dworczyk odpowiada, że "Dulczessa to nie jego koleżanka, ale najlepsza, serdeczna przyjaciółka" po czym stwierdza, że prezydent Gdańska dotrzymała słowa, bo wystąpienie Timmermansa było wyważone, a "na temat treści jej wystąpienia nic nie mówiliśmy".

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ