W 2017 roku Le Pen była rywalką Emmanuela Macrona w II turze wyborów prezydenckich. Obecnie sondaże również dają jej szanse na wejście do II tury, chociaż wyzwanie może jej rzucić Eric Zemmour, znany z radykalnie prawicowych poglądów prowadzący popularnego talk-show, który zdecydował się na rozpoczęcie politycznej kariery.

Sondaże wskazują, że zarówno Le Pen, jak i Zemmour, w drugiej turze wyborów przegrywają z Macronem.

75 proc.

Taki odsetek energii wykorzystywanej we Francji pochodzi z elektrowni jądrowych

- Wiatr i słońce, jako źródła energii, nie są odnawialne lecz okresowe. Jeśli zostanę wybrana wstrzymam wszystkie budowy elektrowni wiatrowych i uruchomię wielki projekt demontażu już istniejących - powiedziała Le Pen w rozmowie z radiem RTL.

Le Pen zapowiedziała też zniesienie subsydiowania odnawialnych źródeł energii co obecnie, jak wyliczała, pochłania sześć do siedmiu miliardów euro rocznie, a ich koszty pokrywają obywatele, płacący wyższe rachunki za prąd.

Czytaj więcej

Marine Le Pen
Sondaż we Francji: Druga tura wyborow prezydenckich bez Marine Le Pen

Liderka Zjednoczenia Narodowego zapowiedziała jednocześnie zdecydowane wsparcie dla sektora energetyki jądrowej we Francji, co ma wyrazić się w wydaniu zgody na powstanie kilku nowych reaktorów jądrowych w kraju.

Le Pen poprze też budowę mniejszych, modułowych reaktorów, co forsuje również obecny prezydent, Emmanuel Macron.

Obecnie ok. 75 proc. energii dostarczanych jest we Francji dzięki elektrowniom jądrowym.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

W kraju istnieje silny ruch sprzeciwu wobec budowy elektrowni wiatrowych, który wspierają środowiska skrajnie prawicowe i centroprawicowe, tradycyjny elektorat Le Pen.