W 2017 roku Le Pen była rywalką Emmanuela Macrona w II turze wyborów prezydenckich. Obecnie sondaże również dają jej szanse na wejście do II tury, chociaż wyzwanie może jej rzucić Eric Zemmour, znany z radykalnie prawicowych poglądów prowadzący popularnego talk-show, który zdecydował się na rozpoczęcie politycznej kariery.
Sondaże wskazują, że zarówno Le Pen, jak i Zemmour, w drugiej turze wyborów przegrywają z Macronem.
Taki odsetek energii wykorzystywanej we Francji pochodzi z elektrowni jądrowych
- Wiatr i słońce, jako źródła energii, nie są odnawialne lecz okresowe. Jeśli zostanę wybrana wstrzymam wszystkie budowy elektrowni wiatrowych i uruchomię wielki projekt demontażu już istniejących - powiedziała Le Pen w rozmowie z radiem RTL.
Le Pen zapowiedziała też zniesienie subsydiowania odnawialnych źródeł energii co obecnie, jak wyliczała, pochłania sześć do siedmiu miliardów euro rocznie, a ich koszty pokrywają obywatele, płacący wyższe rachunki za prąd.
Czytaj więcej
Eric Zemmour, wyznający radykalne, prawicowe poglądy gwiazdor telewizyjnego talk-show, w sondażu agencji Harris Interactive, określającym preferencje Francuzów przed wyborami prezydenckimi, wyprzedził Marine Le Pen przegrywając jedynie z Emmanuelem Macronem.
Liderka Zjednoczenia Narodowego zapowiedziała jednocześnie zdecydowane wsparcie dla sektora energetyki jądrowej we Francji, co ma wyrazić się w wydaniu zgody na powstanie kilku nowych reaktorów jądrowych w kraju.
Le Pen poprze też budowę mniejszych, modułowych reaktorów, co forsuje również obecny prezydent, Emmanuel Macron.
Obecnie ok. 75 proc. energii dostarczanych jest we Francji dzięki elektrowniom jądrowym.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny
W kraju istnieje silny ruch sprzeciwu wobec budowy elektrowni wiatrowych, który wspierają środowiska skrajnie prawicowe i centroprawicowe, tradycyjny elektorat Le Pen.