Kaczyński miał o swojej decyzji poinformować podczas środowego posiedzenia klubu parlamentarnego PiS. Źródło Polskiej Agencji Prasowej przekazało, że powodem jest niemożność pogodzenia obowiązków wicepremiera z funkcją prezesa Prawa i Sprawiedliwości - Kaczyński ma pojawiać się w siedzibie partii jedynie raz na tydzień.

Kaczyński jest wicepremierem od października zeszłego roku. Formalnie jest przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

O tym, że wkrótce ma dojść do rekonstrukcji rządu media spekulują od kilku tygodni. Według nieoficjalnych doniesień z rządu miałby odejść szef KPRM Michał Dworczyk, a ministrem rozwoju ma zostać Marcin Ociepa.

- Zmiany, jeśli miałyby być, to będą na przełomie września i października. Po tym, jak Sejm uchwali pierwsze ustawy związane z „Polskim Ładem”. A to zapowiada się na połowę września - mówił na początku września rzecznik rządu.

Piotr Müller był wtedy również dopytywany o nieobecność w życiu publicznym w ostatnich dniach wicepremiera ds. bezpieczeństwa, Jarosława Kaczyńskiego. Jak stwierdził prezes PiS i wicepremier „był na urlopie, ale teraz jest już normalnie w pracy”. - Nadzoruje działania rządu dotyczące sytuacji na granicy, jako szef komitetu bezpieczeństwa zapewnił rzecznik. A czy odejdzie z rządu? - To będzie decyzja pana premiera Kaczyńskiego, jeśli będzie chciał podjąć taką decyzję - uciął temat.