Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego opracowało projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian do symboli narodowych.

Zdaniem resortu kierowanego przez Piotra Glińskiego, zarówno godło, jak i hymn narodowy wymagają korekt.

Czytaj więcej

Polski orzeł będzie miał złote nogi i prześwity w koronie

Zmiany w "Mazurku Dąbrowskiego" miałyby polegać na przestawieniu zwrotek. Ta, którą dziś śpiewamy jako trzecią, zaczynająca się od słów "Jak Czarniecki do Poznania...", miałaby zamienić się miejscami z drugą, rozpoczynającą się frazą "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę...".

Pytany o te zmiany poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski gorąco poparł projekt tych zmian. Stwierdził, że tak ufa ministrowi kultury, że skoro ten prawdą historyczną uzasadnia konieczność tej zmiany, on zdecydowanie je popiera.

Poseł dodał, że bardzo żałuje, iż Polacy nie śpiewaną częściej "Roty", ze szczególnym podkreśleniem frazy "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz". Uzasadnił, że "to, co się obecnie dzieje" sprawia, że obecnie każdy Polak czuje się jak obywatel drugiej kategorii.

Pytany o brzmienie zamienianych zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" nie potrafił odpowiedzieć. Tłumaczył, że się zestresował.