Ćwiczenia na Ukrainie potrwają do 1 października. Wcześniej Rosja i Białoruś zorganizowały duże ćwiczenia Zapad-2021, których skala niepokoiła państwa NATO.

Rosyjski resort obrony poinformował, że rosyjska Flota Czarnomorska ćwiczyła wykrywanie i niszczenie celów z użyciem systemu rakietowego Bastion.

Na nagraniu opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony widać ostrzał prowadzony z zestawów rakietowych zamontowanych na samochodach ciężarowych. Załogi używały dronów do wykrywania celów symulujących okręty przeciwnika.

Czytaj więcej

Ćwiczenia Zapad-2021. Rosyjskie wojska wracają z Białorusi

Minister obrony Siergiej Szojgu twierdził, że system Bastion może niszczyć cele na morzu z odległości 350 km i cele naziemne z odległości 450 km.

350 km

Z takiej odległości system Bastion ma być w stanie niszczyć cele na morzu

Relacje Ukrainy z Rosją załamały się gwałtownie w 2014 roku, po zajęciu przez Rosję Krymu i anektowanie go, czego nie uznała społeczność międzynarodowa (Krym uważany jest za część terytorium Ukrainy okupowana tymczasowo przez Rosję). W 2014 roku doszło też do wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie, gdzie ukraińska armia ściera się z prorosyjskimi separatystami wspieranymi nieoficjalnie przez Moskwę. W konflikcie tym zginęło jak dotąd ponad 13 tys. osób.