Jak odnotowuje agencja jest to prawdopodobnie pierwsza próba wprowadzenia przez jeden ze stanów USA prawa, które wcześniej zostało przyjęte w Teksasie.

Projekt Barnaby'ego zakazuje przeprowadzania aborcji w momencie, gdy lekarz jest w stanie wykryć bicie serca płodu, co jest możliwe po sześciu-ośmiu tygodniach ciąży (mimo, że serce dziecka nie jest wówczas w pełni rozwinięte). W tej fazie ciąży wiele kobiet nie wie jeszcze, że spodziewają się dziecka.

Wcześniej podobne przepisy weszły w życie w Teksasie.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy Teksasu
Teksas: Sąd Najwyższy utrzymuje surowe prawo aborcyjne

Ustawa przedstawiona przez Barnaby'ego ma być procedowana przez zdominowany przez Republikanów parlament stanowy w przyszłym roku. Projekt przewiduje m.in. możliwość pozywania lekarzy przeprowadzających aborcję i ich współpracowników przez przeciwników aborcji.

Jednocześnie przepisy te są łagodniejsze niż prawo przyjęte w Teksasie. Nawet po wejściu w życie projektu Barnaby'ego aborcja byłaby możliwa w przypadku, jeśli ciąża jest skutkiem czynu zabronionego - gwałtu lub kazirodztwa. Możliwe będzie również przerywanie ciąży, jeśli życie matki jest zagrożone.

Ponadto prawo przyjęte w Teksasie pozwala pozywać nie tylko lekarzy przeprowadzających aborcję, ale też wszystkie osoby, które pomogły kobiecie doprowadzić do aborcji - np. taksówkarza, który zawiózł kobietę do miejsca, w którym poddała się aborcji.

Projekt przewiduje m.in. możliwość pozywania lekarzy przeprowadzających aborcję i ich współpracowników przez przeciwników aborcji

Antyaborcyjne prawo weszło w życie w Teksasie 1 września. Oburzenie treścią tej ustawy wyraził prezydent Joe Biden, a Departament Sprawiedliwości chce uchylenia ustawy przyjętej przez Teksas, o czym zdecydować może sąd federalny.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ