Australia w 2016 roku zawarła umowę z francuską Naval Group na budowę floty konwencjonalnych okrętów podwodnych. Kontrakt był wart 40 mld dolarów. Jeszcze dwa tygodnie temu resort obrony i resort spraw zagranicznych Australii potwierdzały, że umowa z Francją obowiązuje. Podpisane z Amerykanami i Brytyjczykami partnerstwo spowodowało, że umowa została rozwiązana. 

- Ta brutalna, jednostronna, nieprzewidywalna decyzja przypomina mi to, co zwykł robić pan Trump - oświadczył szef MSZ Francji, Jean-Yves Le Drian, w rozmowie z francuskim radiem.

Czytaj więcej

Prezydent Joe Biden ogłasza porozumienie na tle flag sojuszników: USA, Wielkiej Brytanii, Australii
Nowy sojusz. Francja poświęcona w walce USA z Chinami

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że Francuzi zostali poinformowani o partnerstwie zanim zostało to oficjalnie ogłoszone. Przyznał, że że zaszkodził stosunkom Australia-Francja, ale podkreślił, że już w czerwcu mówił Emmanuelowi Macronowi, że Australia zweryfikowała swoje podejście do umowy i być może będzie musiała podjąć inną decyzję.

- Wyraziłem się bardzo jasno, mieliśmy długą kolację w Paryżu, o naszych obawach dotyczących możliwości konwencjonalnych okrętów podwodnych, aby poradzić sobie w nowym środowisku, z którym mamy do czynienia - mówił premier.

Czytaj więcej

Jean-Yves Le Drian, szef dyplomacji Francji
Francja oskarża Bidena o cios w plecy. "Zachował się jak Trump"

- Dałem jasno do zrozumienia, że jest to sprawa, w której Australia będzie musiała podjąć decyzję w naszym narodowym interesie - dodał.

Napięte relacje australijsko-francuskie pojawiają się w momencie, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy szukają dodatkowego wsparcia w Azji i na Pacyfiku w obliczu obaw o rosnące wpływy Chin.

Francja wkrótce przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, która w czwartek opublikowała swoją strategię dla regionu Indo-Pacyfiku, zobowiązując się do poszukiwania porozumienia handlowego z Tajwanem i rozmieszczenia większej liczby statków, aby utrzymać otwarte szlaki morskie.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły