Prawo i Sprawiedliwość może nie uzyskać większości w Sejmie podczas głosowania nad Funduszem Odbudowy. Swoje zastrzeżenia ma Solidarna Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że rząd może liczyć na głosy Lewicy. Podobnie wypowiada się Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Jedna z partii zleciła sondaż w tej sprawie. Jak informuje Interia.pl, badanie przeprowadziła pracownia IBRiS. "Czy Pana/Pani zdaniem posłowie opozycji powinni zagłosować razem z PiS i poprzeć utworzenie Funduszu, czy zagłosować przeciw ryzykując utratę unijnych pieniędzy?" - zapytano respondentów.

74 proc. ankietowanych oczekuje przyjęcia Funduszu Odbudowy. Za opcją "raczej odrzucić" lub "zdecydowanie odrzucić" było 10,7 proc. 15,4 proc. odpowiedziało, że nie ma w tej kwestii zdania.

W przypadków wyborców PiS, za ratyfikacją jest 88 proc. z nich. Wśród wyborców opozycji odpowiedź taką wybrało 70 proc. 

Politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, wyraźnie sugerują, że przegrane głosowanie nad zasobami własnymi Unii Europejskiej będzie oznaczało koniec koalicji rządzącej w jej obecnym kształcie. „Groźne są sprzeciwy prowadzące do porażki. I z nich trzeba wyciągać wnioski" – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską". I apelował do Solidarnej Polski o „opamiętanie".

Ze strony Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego słychać cały czas o warunkach poparcia.