Po spotkaniu z Donaldem Trumpem polski prezydent powiedział, że cieszy go obecność wojsk USA w naszym kraju, ale namawiał prezydenta USA, by amerykańskich żołnierzy było w Polsce więcej.

- Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem - powiedział Andrzej Duda.

Mówiąc o amerykańskiej stałej bazie w Polsce, prezydent stwierdził, ze byłoby to zarówno w interesie naszego kraju, jak i interesie USA. Dodał na konferencji prasowej, że baza ta mogłaby się nazywać "Fort Trump".

O pomyśle mówił w rozmowie z AFP Mark Esper, sekretarz ds. sił lądowych w Pentagonie. Wiceminister obrony USA powiedział, że temat utworzenia w Polsce stałej bazy był poruszany podczas jego wizyty w Polsce w styczniu tego roku.

Zdaniem Espera teren, który zaproponowała Polska nie jest wystarczająco duży, by przeprowadzać na nim ćwiczenia artyleryjskie. Zwrócił również uwagę na problemy związane z transportem sprzętu i żołnierzy. Utrudnienia mają powodować problemy administracyjne i przestarzała infrastruktura.

Donald Trump oświadczył, że Polska zadeklarowała uruchomienie "ogromnych nakładów", aby na jej obszarze znalazły się stałe bazy amerykańskich wojsk. Miałyby to być wyższe kwoty niż 2 miliardy dolarów - suma, na jaką amerykański prezydent wycenił koszt powstania stałej bazy wojsk USA w Polsce.