- W żadnych okolicznościach nie powinniśmy zrywać starych układów o rozbrojeniu... Czy oni naprawdę nie rozumieją w Waszyngtonie do czego to może prowadzić? - pytał Gorbaczow cytowany przez agencję informacyjną Interfax.

Trump zapowiedział w sobotę, że zamierza wycofać się z porozumienia z Rosją, ze względu na łamanie układu przez Moskwę. - Rosja, niestety, nie honorowała tego porozumienia, więc zamierzamy je wypowiedzieć - powiedział prezydent USA dziennikarzom.

Trump nie przedstawił żadnych konkretnych przykładów łamania porozumienia przez Rosję. Traktat INF zakazywał USA i Rosji testowania rakiet zdolnych do przenoszenia głowic atomowych o zasięgu od 500 do 5500 km. Takie rakiety mogą być wykorzystywane do szybkich ataków z użyciem broni atomowej - m.in. na terenie Europy.

Już wcześniej przedstawiciele amerykańskiej administracji oskarżali Rosję o rozwijanie systemów rakietowych, które naruszają postanowienia traktatu. Rosja jednak odrzucała te oskarżenia.

Trump zapowiadając wypowiedzenie układu INF podkreślił, że USA zaczną rozwijać nowe systemy rozbrojenia, chyba że Rosja i Chiny wyrażą wolę podpisania nowego porozumienia w tej kwestii.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie domagał się szczegółów dotyczących wycofania się USA z traktatu INF.

Z kolei wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow nazwał oświadczenie Trumpa "bardzo groźnym".