- Zarząd powiatowy SLD w Końskich nie wyraża zgody na zawarcie koalicji z Prawem i Sprawiedliwością w powiecie koneckim - poinformował na konferencji lider SLD.

Szef organizacji powiatowej podał się do dymisji, jego obowiązki zostały powierzone wiceprzewodniczącemu Grzegorzowi Wąsikowi.

- Zapowiedziałem swego czasu, że SLD nie będzie wchodził w żadne koalicje z PiS. Przed wyborami proponowaliśmy trójstopniowe porozumienie innym partiom koalicyjnym: PO, Nowoczesnej i PSL, aby pilnować wyborów, by w II turze poprzeć tych kandydatów, którzy startują po stronie demokratycznej i żeby nie zawierać żadnych sojuszy z PiS po wyborach. Ta propozycja nie została przyjęta - mówił Czarzasty.

Powiedział, że rozumie przyczyny odmowy, bo do wyborów w wielu miejscowościach funkcjonowały koalicje PiS z PO lub PSL. Przypomniał, że w powiecie koneckim od 12 lat rządziła koalicja PiS-PSL.

- Są rzeczy ważniejsze dla SLD niż władza: system wartości, wiarygodność, wyraźne formułowanie poglądu, że PiS odpowiada za łamanie praworządności w Polsce i poniesie odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu - mówił Czarzasty.

- Wiem, że skundlenie klasy politycznej jest na takim poziomie, że ludzie nie wierzą w czyste intencje. Wiarygodność postępowania jest dla mnie najważniejsza, więc nie ma się co obrażać na przykre słowa - mówił lider SLD.

Nawiązał w ten sposób do krytycznych komentarzy, jakie pojawiły się w mediach społecznościowych na wieść o zawartej w powiecie koneckim koalicji.

Wczoraj tamtejsi samorządowcy poinformowali o zawiązaniu koalicji PiS-SLD-Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego.

Czarzasty powtórzył dziś, że SLD nie nawiąże współpracy z PiS na żadnym poziomie i jest to decyzja ostateczna.

- Od spraw najważniejszych nie ma odstępstw na krok. Dopóki będę szefem SLD, taka jest linia partii - zapewnił.

Przewodniczący Sojuszu zaapelował do innych partii opozycyjnych, a potencjalnych koalicjantów, by w podobnych sytuacjach również nie wchodzili we współpracę z PiS. Podziękował mediom za reakcję na sytuację w powiecie koneckim, ale wyraził też rozczarowanie, że media nie zająknęły się o podobnym zdarzeniu w Białogardzie, gdzie powstała koalicja PiS-PSL-Wspólny Samorząd, gdzie starostą ma być przedstawiciel PSL, a wicestarostą - członek PiS.