"Miałam przyjemność rozmawiać dziś z wicepremierem polskiego rządu Jarosławem Gowinem" - napisała Raimondo. "Podkreśliłam,  że wysiłki mające na celu ograniczenie amerykańskich inwestycji w Polsce zaszkodzą gospodarce obydwu krajów oraz podważą nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wolnych i uczciwych mediów".

O rozmowie z Giną Raimondo Porozumienie poinformowało w mediach społecznościowych.

"Podczas rozmowy z sekretarz handlu USA Giną Raimondo wicepremier Jarosław Gowin poruszył temat relacji dwustronnych i współpracy gospodarczejmiędzy Polską a USA, reaktywacji formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego oraz Ustawy o radiofonii i telewizji, a także proponowanej do niej poprawki" - brzmi komunikat.

Jarosław Gowin twierdzi, że jeśli zaproponowana przez Porozumienie poprawka do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie zostanie przyjęta, koalicjant PiS nie poprze projektu.

Zaręczał, że nie robią na nim wrażenia żadne groźby - media podały, że Jarosław Kaczyński postawił Gowinowi ultimatum: jeśli Porozumienie nie poprze projektu PiS, Gowin straci fotel wicepremiera.

W środę wieczorem grupa posłów PiS nieoczekiwanie złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.

Zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Projekt wzbudził oburzenie opozycji, która zarzuca PiS-owi kneblowanie niewygodnych dla rządu mediów, Komisji Europejskiej, która, obawiając się o wolność słowa w Polsce będzie się projektowi nowelizacji "przyglądać", a także Stanów Zjednoczonych, które ostrzegły, że planowane zmiany uderzają w podstawy demokracji.

Oprócz poprawki zgłoszonej przez Porozumienie, własną zapowiedział też Paweł Kukiz, , według którego nowelizacja jest "generalnie OK", ale ma do niej uwagi.

Poprawki złożyła także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - otwierają one furtki, które umożliwiłyby TVN-owi normalne funkcjonowanie bez konieczności posiadania koncesji.

Projekt trafił do komisji kultury, Sejm zajmie się nim najprawdopodobniej w sierpniu.