Interwencja ma związek z ujawnieniem 13 listopada przez „Gazetę Wyborczą” prywatnej rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, do której doszło w marcu tego roku. Spotkanie, które zainicjował szef KNF, miało odbyć się w siedzibie komisji bez udziału prawników czy prezesa Getin Noble Banku, którzy zwyczajowo towarzyszyli Czarneckiemu przy takich okazjach. To wzbudziło podejrzliwość bankiera, przez co postanowił zaopatrzyć się w urządzenie rejestrujące rozmowę. Na nagraniu słychać, jak Marek Chrzanowski proponuje przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie wskazanego przez siebie radcy prawnego.

Przewodniczący KNF zaoferował m. in. zwolnienie Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w komisji i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który postulował za przejęciem banków Czarneckiego przez państwo. Chrzanowski obiecał także przychylne podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji Getin Noble Banku i Idea Banku. Zażądał za to zatrudnienia przez bankiera prawnika z wyboru Chrzanowskiego i zasugerował - zdaniem Czarneckiego - by wynagrodzenie prawnika wyniosło 1 proc. wartości Getin Noble Banku, a więc ok. 40 mln zł.

Brejza chce, by kontrola w KNF objęła czynności i harmonogram działań podjętych przez KNF i Urząd KNF wobec banków Leszka Czarneckiego, a także czynności i harmonogram działań podjętych przez KNF i Urząd KNF "w zakresie opracowywania, konsultowania lub opiniowania zmian do ustawy - Prawo Bankowe, pozwalających wydawać KNF decyzje o przejęciu banku przez inny bank za zgodą przejmującego". Sejm zaczął procedować zmiany w tym zakresie tuż po tym, jak Leszek Czarnecki złożył w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu korupcji.