Na początku listopada TNS OBOP zbadał, jak Polacy oceniają Polskę pod rządami PO, i porównał to z ocenami Polski pod rządami PiS. Ankietowani stwierdzili, że obecnie więcej jest demokracji. Na tym jednak kończą się dobre oceny.

Aż o 46 pkt proc. wyższy jest odsetek osób, które uważają, że przybyło kłótni w życiu publicznym, o 39 pkt proc. – tych, którzy sądzą, że jest mniej zaufania. O tyle samo wzrósł odsetek osób mówiących, że przybyło korupcji, a o 36 pkt proc. – że jest więcej bezrobocia. Ankietowani uważają, że jest więcej biedy (wzrost o 26 pkt proc.). Jak wynika z sondażu, badani dostrzegają, że jest mniej sprawiedliwości.

– Na pewno nie wystawia to Platformie laurki i pokazuje, że w społecznym odbiorze wcale nie jest tak dobrze, jak się może wydawać – mówi Urszula Krassowska, szefowa Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP. Zwraca uwagę, że gorsze oceny dotyczą szczególnie ważnych społecznie dziedzin.

Gorsze oceny kwestii ekonomicznych Krassowska wiąże z kryzysem, a wyższy odsetek osób wskazujących na wzrost korupcji – z aferą hazardową.

– To oczywiście ma związek – zgadza się dr Norbert Maliszewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zastrzega jednak, że jest to również żółta kartka, jaką wyborcy wystawiają rządzącym. – Ludzie mówią: jeszcze was popieramy, ale uważajcie, bo jesteśmy niezadowoleni, jest gorzej, niż się spodziewaliśmy – wyjaśnia.

Szef Instytutu Spraw Publicznych dr Jacek Kucharczyk podkreśla jednak, że w wynikach sondażu jedno na pewno jest pozytywne. – Ludzie dostrzegają konflikty i problemy, ale generalnie oceniają, że w polityce się polepszyło – mówi, odnosząc się do danych dotyczących demokracji. Zdaniem Maliszewskiego sondaż ma drugie dno, które może być interesujące dla opozycji. Pokazuje ewidentną przewagę PiS w polityce nakierowanej na rozwiązywanie problemów, a nie kreowanie wizerunku.

– Tusk, Sikorski czy Komorowski mają zdecydowanie lepszy odbiór niż ktokolwiek z opozycji. Ale ten sondaż potwierdza, że PiS jest lepiej oceniany za działania w takich sprawach jak walka z korupcją. Gdyby umiał z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski, rozwiązanie, jak można skutecznie walczyć z PO, otrzymuje niemal na tacy – podkreśla Maliszewski.