Reklama

"FT": Trzeba położyć kres łamaniu przez Polskę prawa UE

"Jeśli polskiemu rządowi nie podoba się obowiązek bycia w Unii Europejskiej, to powinien przygotować się do jej opuszczenia" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Financial Times", cytowany przez Onet.

Aktualizacja: 18.07.2021 15:21 Publikacja: 18.07.2021 14:55

"FT": Trzeba położyć kres łamaniu przez Polskę prawa UE

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

amk

Dziennikarze brytyjskiego periodyku podkreślają w komentarzu, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest jednym z największych sukcesów UE, który doprowadził do wzrostu gospodarczego i rozwoju Polski.

"Osiągnięcia te są obecnie zagrożone ze względu na niemal fanatyczne dążenie rządu Prawa i Sprawiedliwości do krępowania polskiego sądownictwa, co jest jawnym naruszeniem konstytucji, a teraz zobowiązań unijnych" - cytuje Onet słowa komentarza. Dziennik podkreśla, że Komisja Europejska nie ma już innego wyjścia, jak tylko wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za jej niestosowanie się do wyroków TSUE, a ponadto wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości o ukaranie Polski za niewykonanie wcześniejszych postanowień. Według "FT" Unia powinna stanowczo zademonstrować determinację w obronie porządku prawnego, czyli zatrzymać, poprzez uruchomienie mechanizmu warunkowości, fundusze unijne dla tych krajów, które łamią zasady praworządności, a nie ma na takie "lepszego przykładu niż dzisiejsza Polska". "Jeśli polskiemu rządowi nie podoba się obowiązek bycia w Unii Europejskiej, to powinien przygotować się do jej opuszczenia" - czytamy w komentarzu redakcyjnym. I choć "FT" zauważa, że większość Polaków - bo w sondażach Polacy są jedną z najbardziej prounijnych nacji - "wzdrygnęłaby się" na myśl o wyjściu z UE, to "działania ich rządu będą w ten czy inny sposób kosztowne".

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nawrocki ocenił, że w relacji z Ukraińcami nie czujemy się jak partnerzy. Co na to Polacy?
Polityka
Kto był największym wygranym i przegranym 2025 roku. Polacy wskazali w sondażu
Polityka
Sondaż: Polacy wskazali lidera polskiej prawicy. Kaczyński przegrywa z Nawrockim
Polityka
Paraliż Funduszu Sprawiedliwości. Ofiary przestępstw bez pomocy, resort słabo się tłumaczy
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama