To może być najpoważniejszy polityczny kłopot centrolewicowej koalicji Europa Plus tworzonej przez Twój Ruch Janusza Palikota oraz kilka innych ugrupowań centrolewicowych.

Komisja ds. Wywiadu amerykańskiego Senatu kończy prace nad raportem dotyczącym tajnych więzień CIA na całym świecie oraz stosowanych tam metodach tortur.

Wedle „Washington Post" fragmenty tego liczącego ponad 6 tysięcy stron dokumentu mogą zostać niedługo opublikowane.

W Twoim Ruchu panuje obawa, że raport może się ukazać jeszcze przed wyborami europejskimi, które odbędą się pod koniec maja.

Czemu politycy TR obawiają się owego raportu? Bo nikt dokładnie nie wie, jakimi informacjami na temat tajnych więzień CIA w Polsce dysponował Aleksander Kwaśniewski, gdy był prezydentem. A Kwaśniewski jest dziś patronem Europy Plus i ma być jedną z twarzy kampanii do Parlamentu Europejskiego.

– Jeśli raport obciąży Kwaśniewskiego polityczną odpowiedzialnością za prowadzenie przez CIA tortur na podejrzanych o terroryzm, to będziemy mieć potworny problem – przyznaje jeden z polityków Europy Plus.

Po ostatnich doniesieniach amerykańskiej prasy na temat tajnych więzień na terenie Polski Palikot wykorzystał je do ataku na polityczną konkurencję – Leszka Millera z SLD, który był premierem w latach 2002–2003, gdy CIA stworzyło swą bazę w Starych Kiejkutach na Mazurach.

Palikot próbował jednocześnie bronić Kwaśniewskiego, przekonując, iż jako prezydent nie był on informowany przez Millera o szczegółach współpracy z CIA.

Tyle tylko, że sam Kwaśniewski zadał temu kłam, przyznając, że ściśle z Millerem współpracował.  Rozgrzeszał też Millera. – Premier i polski wywiad nie wiedzieli, że w bazach CIA stosowano tortury. Były to działania prowadzone przez służby amerykańskie – przekonywał w wywiadach.

W ten sposób Palikot wpadł we własne sidła. Wykorzystywanie tajnych więzień do politycznej rozgrywki nie spodobało się nawet części członków władz Twojego Ruchu. Według naszych informacji, przestrzegali oni, że ta sprawa może uderzyć rykoszetem w Europę Plus.

Rzeczywiście, ta polityczna szarża Palikota dodatkowo skomplikowała i tak nie najlepsze relacje wewnątrz ugrupowania. Jeśli Kwaśniewski zostanie bohaterem raportu amerykańskiego Senatu, to najpewniej razem z nim znajdzie się tam Marek Siwiec, wówczas szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a dziś jeden z najważniejszych kandydatów Europy Plus do europarlamentu. Obaj znaleźli się w podobnym raporcie Rady Europy. Siwiec niejednoznacznie odniósł się do zarzutów Palikota. – Janusz Palikot stawia w tej sprawie wysoko poprzeczkę, która wcale nie oznacza ścięcia czyjejś głowy, ale dojścia do takiego stanu, w którym nie wstydzilibyśmy się za własne państwo – stwierdził w Radiu Zet.

Według naszych informacji wściekły na Palikota jest inny kluczowy kandydat Europy Plus Ryszard Kalisz, jeden z najbliższych ludzi Kwaśniewskiego. – Ryszard uważa, że Palikot popełnił ogromny błąd, robiąc polityczną rozróbę wokół więzień CIA. Konsekwencje są trudne do przewidzenia – mówi nam współpracownik Kalisza.

Według ustaleń „Rz", przygotowując się do publikacji amerykańskiego raportu, władze Twojego Ruchu rozważają nawet rozstanie z Aleksandrem Kwaśniewskim. Ten polityczny rozwód mógłby być mniej lub bardziej formalny.

– Kwaśniewskiego można schować właściwie bez większych problemów, bo nie pełni żadnego formalnego stanowiska i nie kandyduje z naszych list – przyznaje jeden z kandydatów tej partii do europarlamentu.

Wczoraj Palikot w Radiu Zet oznajmił: Nie ma zgody na torturowanie. Kwaśniewski mówi, że się na to nie zgodził, ale niech to rozstrzygnie prokuratura, sąd, Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i komisja amerykańska.