Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zawieszeniu w prawach członka klubu parlamentarnego senatora Grzegorza Biereckiego - poinformował we wtorek rzecznik partii Marcin Mastalerek. Błaszczak zwrócił się do senatora o wyjaśnienia w związku z publikacjami mediów nt. SKOK.

Rzecznik PiS poinformował, że wniosek o zawieszenie złożył sam Grzegorz Bierecki. - Przychyliliśmy się do tej prośby, spokojnie czekamy na wyjaśnienia - powiedział Mastalerek.

Sprawę ujawniły i opisały "Wprost" i "Gazeta Wyborcza". Chodzi w niej o nieprawidłowości i domniemane nadużycia przy przekształceniach własnościowych związanych z likwidacją „Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych", która przez lata była fundamentem działania systemu SKOK w Polsce.

Sprawę domniemanych nadużyć badają już CBA i ABW. Komisja Nadzoru Finansowego skierowała pismo do szefów obu instytucji. Dokument przesłano również do wiadomości premier Ewy Kopacz, która na wtorkowej konferencji prasowej podkreśliła, że sytuacja jest poważna, ale polskie państwo działa i odpowiednie instytucje zajęły się już tą sprawą.

Sprawą zajmie się również w trybie niejawnym sejmowa komisja finansów publicznych. Stanie się to 18 marca.

Bierecki jest członkiem senackiego klubu PiS; nie jest członkiem partii.