Trump miał spędzić w Polsce trzy dni - jego przylot planowany był na 31 sierpnia. Prezydent USA miał wygłosić przemówienie 1 września w Warszawie, podczas centralnej części obchodów rocznicy wybuchu wojny.

"Trump ma inne, własne priorytety. Wizyta w Polsce na 80 rocznicę wybuchu Wojny ewidentnie nie jest jednym z nich" - skomentował odwołanie przez Trumpa wizyty były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Rostowski.

"To prysznic zimnej wody dla PiS i ich złudzeń co do tego Prezydenta USA i smutna prawda dla nas wszystkich" - dodał.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

"A wystarczyło przeczytać amerykański rozdział 'Polska Może Być Lepsza'" - pisze z kolei europoseł PO Radosław Sikorski, były szef MSZ, który do wpisu załączył fragment swojej książki, w którym przypomina o nieobecności prezydenta USA (wówczas był nim Barack Obama) na pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Bezpieczeństwo Polski jest dla USA istotne, ale nie niezbędne" - pisze w książce Sikorski.

"Nie chciał PiS Donalda, to go nie ma" - pisze z kolei poseł PO-KO Piotr Misiło, który nawiązuje do późnego wysłania zaproszenia na uroczystości przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi (zaproszenie miał otrzymać dopiero 29 sierpnia, wcześniej rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski tłumaczył, że na uroczystość zapraszani są jedynie przywódcy państw).

"Jest teraz niebezpieczeństwo, że PiS ogłosi stan nadzwyczajny i odwoła obchody" - kpi z kolei poseł PO Michał Szczerba.

A były wicepremier, Roman Giertych ocenia całą sytuację krótko: "Trump ocenił, że PiS przegra wybory".

Z kolei Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy oceniła, że dzięki odwołaniu przez Trumpa wizyty "spór polityczny będzie bardziej racjonalny".