Opozycja o NIK: Niezależny prokurator wiedziałby, co robić

Opozycja skomentował decyzję NIK o skierowaniu do prokuratury zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków rządu. "O tym, że premier złamał prawo ws. wyborów kopertowych wiedzieliśmy od początku, ale musiało dopiero dojść do wojny między NIK a PiS, by Izba przedstawiła w tej sprawie dowody i sformułowała zarzuty" - uważają politycy opozycji.

Publikacja: 25.05.2021 19:15

Opozycja o NIK: Niezależny prokurator wiedziałby, co robić

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego - poinformował prezes NIK Marian Banaś.

Ustalenia NIK i decyzję urzędników o skierowaniu wniosków do prokuratury skomentowali politycy opozycji. 

"W kraju, w którym rządzi "Prawo i Sprawiedliwość", szef NIK Banaś podaje do prokuratury premiera i najważniejszych ministrów... Jest też dobra informacja - premier z własnej kieszeni może pokryć lwią część straty, na którą naraził podatników. Stać go" - napisał Krzysztof Gawkowski.

Czytaj także:

NIK donosi na Morawieckiego, Dworczyka, Sasina i Kamińskiego

NIK zawiadamia prokuraturę. Sasin: Pogratulować logiki

KO chce dymisji Sasina, Kamińskiego i Dworczyka

"NIK w sprawie wyborów kopertowych zauważyła, że każda władza może działać tylko na podstawie prawa i w granicach prawa. Co przecież nie oznacza, że Polska za rządów PiS stanie się państwem prawa, a prokuratura Ziobro czymś więcej niż narzędziem PiS" - skomentował Leszek Miller.

"Szef NIK Marian Banaś złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa m. in. przez Sasina, Kamińskiego i Morawieckiego. Słusznie. Nie wolno traktować państwa polskiego jak prywatnego folwarku. Dwa tyg.temu złożyliśmy zawiadomienia w imieniu Konfederacji. Czas na ruch prokuratury" - napisał na Twitterze Robert Winnicki.

"Morawiecki masz honor i cojones, składaj dymisję, natychmiast!" - zaapelował Tomasz Trela.

"Zawiadomienie do prokuratury ws. Morawieckiego, Dworczyka, Sasina i Kamińskiego. Brakuje tylko pomysłodawcy - Kaczyńskiego" - uważa Dariusz Joński.

"W przypadku Mariusza Kamińskiego mamy do czynienia z recydywą. Nie będzie zawiasów" - napisał Adam Szłapka.

"Dlaczego prokuratura nie może być zależna od polityków? Odpowiedź kryje się w dzisiejszym wniosku NIK, oskarżającym najważniejszych polityków PiS o poważne przestępstwa. Niezależny prokurator wiedziałby, co z nimi robić..." - skomentował Borys Budka.

"O tym, że premier złamał prawo ws. wyborów kopertowych wiedzieliśmy od początku, ale musiało dopiero dojść do wojny między NIK a PiS, by Izba przedstawiła w tej sprawie dowody i sformułowała zarzuty. To jest patologiczny system" - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024