Morawiecki mówił, że celem jego rządu w dłuższej perspektywie jest transformacja gospodarcza, która pozwoli Polsce być wśród najlepszych, a w niektórych dziedzinach być najlepszym na świecie.

- Chcemy skupić się na rozwoju infrastruktury i połączyć ją z szeroko rozumianym systemem edukacji - mówił również premier.

Pytany o wzrost wydatków na armię i służbę zdrowia Morawiecki wskazał, że w przyszłym roku w budżecie zaplanowano wydatki na obronność na poziomie 2,1 proc. PKB (41,8 mld zł), a na służbę zdrowia - na poziomie 5,04-5,05 proc. PKB (106,9 mld zł). - Coraz więcej środków chcemy wydawać na naukę, innowacyjność - dodał.

Na pytanie o subwencję oświatową wypłacaną przez rząd samorządom (wielu przedstawicieli samorządów skarży się, że subwencja nie pokrywa nawet połowy środków przeznaczanych na szkoły) premier odparł, że nie ma z nią problemu ponieważ "wielu samorządowców mówi, że z subwencji oświatowej finansują drogi, różne inne rzeczy". - Jest o 5,5 mld zł więcej w subwencji oświatowej niż na początku naszej kadencji - dodał.

W kwestii energetyki Morawiecki mówił, że "mix energetyczny rząd już pokazał w dokumencie, który przyjęliśmy pół roku temu przyjmując strategię do 2040 r.". - Będziemy intensywnie rozwijać fotowoltaikę do poziomu 15-20 gigawatów mocy zainstalowanej. Ponadto stawiamy na energię wiatrową, ze szczególnym uwzględnieniem offshore, czyli energii na morzu. Natomiast w podstawie (mixu energetycznego) trzeba mieć pewną energię, która będzie dostarczana przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym. Najdroższa jest energia niedostarczona - podkreślił premier. - Musimy mieć w odpowiedni sposób skonstruowany cały system elektroenergetyczny - dodał. - Na razie straszono nas już kilka razy blackoutem, ale radzimy sobie z tym problemem - podkreślił.

Na pytanie o wzrost cen energii w przyszłym roku Morawiecki odparł, że "wszystko zależy od cen certyfikatów". - To wróżenie z fusów - dodał.

Pytany o zakup myśliwców F-35 od USA Morawiecki odparł, że "negocjacje - zwłaszcza tego typu - lubią ciszę".

Morawiecki mówił też, że Polska chce budować sieć 5G "ze sprawdzonymi partnerami". - Nie przesądzam kto nim będzie. Mocno stawiamy na współpracę z tymi partnerami, którzy stawiają na współpracę z nami - dodał.

- Mamy plan szybkiego wdrożenia 5G - najpierw w jednym z miast, potem będziemy rozszerzać na inne obszary kraju - mówił premier.

Premier mówił też, że recesja, którą zaczynamy widzieć w Niemczech "zawsze jest realnym zagrożeniem". - Ale po raz pierwszy od 30 lat nastąpiło pewne rozpięcie pomiędzy charakterystyką wzrostu czy w tym przypadku tempa spadku wzrostu PKB w Niemczech i w Polsce. Potrafiliśmy inaczej zdywersyfikować gospodarkę - mówił zaznaczając, że "oczywiście Polska zawsze będzie częściowo zależna od gospodarek UE". - Nie jesteśmy autarkią - zaznaczył.