- Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu premierów: Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz ministrów finansów: Jana Vincenta Rostowskiego i Mateusza Szczurka - mówił na posiedzeniu komisji Marcin Horała.

Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT liczy około 500 stron. Dokument powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków i zgromadzonych do tej pory materiałów.

Podczas debaty w Sejmie poseł PiS Jan Szewczak powiedział, że nie chodzi i polityczną zemstę, a o elementarną sprawiedliwość. Jego zdaniem chodzi o to, aby nie traktować nieodpowiedzialnie pełnienia najważniejszych funkcji publicznych.

Innego zdania są politycy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ich ocenie przygotowany raport zawiera półprawdy i pomówienia.

Zbigniew Konwiński z PO-KO uważa, że podstawowy problem związany z komisją dotyczy faktu, że badano tylko problemy z lat 2007-2015.

Komisja powstała na początku lipca 2018 roku. - Rząd Platformy mając taką możliwość, mając te pieniądze na wyciągnięcie ręki, wolał pozostawić je grupom przestępczym, zamiast je grupom przestępczym odebrać i przekazać Polakom - tłumaczył poseł PiS Marcin Horała zapowiadając powstanie komisji.

Prace komisji miały odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".