Poseł, który jest członkiem komisji ds. służb specjalnych mówił, że wcześniej nie docierały do niego sygnały, iż szef Agencji Wywiadu płk. Grzegorz Małecki może przestać pełnić swoją funkcję. W środę szef AW podał się do dymisji. - Pan Grzegorz Małecki był jedną z lepiej ocenianych osób, więc jest to decyzja zaskakująca – mówił Szłapka. – Myślę, że chciał być profesjonalnym urzędnikiem i to go zgubiło - dodał.

Szłapka został zapytany co myśli o powstaniu nowego koła poselskiego Europejskich Demokratów, w którego skład wchodzą czterej byli posłowie PO. - To jest zła wiadomość, że opozycja się dzieli, osłabia i nie ma powodów żebyśmy się cieszyli – komentował.

W opinii sekretarza generalnego Nowoczesnej, działania jego partii przynoszą wymierne efekty. - Po akcji „Misiewicze” widać, że PiS cofnął się dwa kroki i ten jednoznaczny nacisk przynosi wymierne skutki – mówił Szłapka. Jak wyjaśnił, chodziło mu o zawieszenie rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza i usunięcie go z rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojnej. – Najważniejsze jest to, że w PiS już go nikt nie broni - ocenił.

Niecałe dwa tygodnie temu Nowoczesna ogłosiła swój zmodyfikowany program wyborczy. - Pisząc program liczyliśmy, że będzie on taki jak oczekiwania społeczne – mówił poseł Szłapka. – Jego odbiór był bardzo dobry. Muszę się odnieść do partii rządzącej. My jesteśmy za państwem, które wspomaga obywatela, a nie go ogranicza. To jest zupełnie inna filozofia funkcjonowania państwa – dodał wskazując na zasadniczą różnicę między PiS a Nowoczesną.

Prowadzący #RZECZoPOLITYCE Michał Szułdrzyński przytoczył opinię lidera PO Grzegorza Schetyny, który komentując program Nowoczesnej powiedział, że w dużej mierze to jest program jego partii. Czym chcecie się różnić? – Tym, że nam się uda go zrealizować – odpowiedział Szłapka. - Powstanie Nowoczesnej jest efektem zawiedzionych nadziei wyborców PO – dodał.

- Myślę, że po roku, nikt z wyborców Nowoczesnej nie ma poczucia, że to jest głos zmarnowany – mówił Szłapka. - Nasz wzrost w sondażach pokazuje, że coraz więcej osób nam wierzy, i w to, że uda nam się zrealizować program. Platforma ma ten problem, że rządziła już, miała różne programy i nie były one realizowane – oceniał poseł.

Czy coming out członka zarządu Nowoczesnej Pawła Rabieja może mieć jakieś skutki polityczne dla partii? - Orientacja seksualna nie powinna mieć żadnego politycznego znaczenia – powiedział Szłapka. Dodał, że on by nie użył takich słów, jak Ryszard Petru, który powiedział, że nie chce aby osoby homoseksualne musiały się wstydzić swojej orientacji, ale też nie chciałby żeby się z odmiennością obnosiły.

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw dotyczących prawa aborcyjnego, z których jeden zaostrza przepisy, a drugi je liberalizuje. - Moje stanowisko jest jednoznaczne, jestem przeciwny zaostrzaniu prawa aborcyjnego – powiedział Szłapka. Jednak jego zdaniem, ustawa liberalizująca to prawo nie jest doskonała.

#RZECZoPOLITYCE: Adam Szłapka o rozłamie w Platformie