Nadająca za granicą rosyjska telewizja RT opublikowała nagranie, na którym widać, jak rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa pije wódkę w towarzystwie ludzi ubranych w wojskowe mundury. Telewizja podała, że ludzie ci są „członkami polskiego stowarzyszenia wojskowo-patriotycznego Kursk", na czele którego stoi Jerzy Tyc.

- Za znajomość – powiedziała Zacharowa, stukając się kieliszkami z członkami stowarzyszenia.

- Dziękujemy chłopcy za waszą odwagę. Właśnie tacy powinni być polscy żołnierze – powiedział inny Rosjanin, uczestnik spotkania.

Tuż po tym spotkaniu, Tyc udzielił wywiadu polskiej redakcji rosyjskiej agencji rządowej Sputnik. Stwierdził, że "zniszczenie radzieckich pomników wojskowych stwarza zagrożenie dla świata" oraz że "polskie władze wykorzystują monumenty w rozgrywkach politycznych". Z informacji przekazanych przez Tyca wynika, że stowarzyszenie "Kursk" od ponad czterech lach zajmuje się konserwacją radzieckich pomników w Polsce.

RT podaje, że Maria Zacharowa najpierw spotkała się z członkami stowarzyszenia w muzeum historyczno-krajoznawczym „Wystrel" (Strzał) w podmoskiewskim Sołniecznogorsku, a później zaprosiła gości z Polski na swoją daczę.