- W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wychodzenia Polski z komunizmu, przemian demokratycznych w Polsce i pan prezydent bardzo wyraźnie, także w rozmowie z nami w Kancelarii, powiedział, że chciałby, żeby marszałek-senior był osobą, która będzie tak jak wcześniej świętej pamięci Kornel Morawiecki w pewnym sensie personifikował ten wysiłek Polaków w walce o wolność, wysiłek Polaków, żeby Polska była krajem demokratycznym i wolnym. Chciałby, żeby ta osoba była osobą w jakimś stopniu symboliczną. Poprosił o listę - bo prezydent ma tutaj wybór (...) spośród najstarszych wiekiem posłów - 10 osób najstarszych wiekiem i spośród tej listy zapewne dokona tego wyboru - mówił Szczerski w radiowej Jedynce. - Tej decyzji jeszcze nie ma, ona będzie ogłoszona wraz z ogłoszeniem formalnym zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu - zastrzegł.

Oświadczenie Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej:

Najstarszą wiekiem posłanką jest Iwona Śledzińska-Katarsasińska z PO, ale "to nie jest w tym przypadku automat" - zauważył minister w Kancelarii Prezydenta. Dodał, że "media nadinterpretowały" wypowiedź rzecznika Błażeja Spychalskiego w tej sprawie.

- Jak zestawić to z tymi kryteriami jakościowymi, które pan prezydent wyznaczył dla marszałka-seniora, żeby była to osoba, która w jakiś sposób uosabia walkę Polaków o wolność i demokrację w Polsce, ale także zadanie marszałka-seniora, jakim jest przeprowadzenie w spokoju, w sposób niekonfrontacyjny i w taki godny, spokojny sposób wprowadzić nowych posłów w prace parlamentu, to też trzeba przyznać, że pierwsza reakcja pani poseł Śledzińskiej-Katarasińskiej na informację, że mogła by być marszałkiem-seniorem, ona powiedziała, że posłuży jej ta funkcja, żeby wygarnąć zwycięskiej partii w wyborach, co o niej myśli, to raczej nie skłania ku temu, żeby ta kandydatura była kandydaturą realną - stwierdził Szczerski.

- To nie powinien być kierunek powtarzający poprzednią kadencję, czyli tej totalnej konfrontacji na forum izby. Te dwie przesłanki są bardzo ważne - żeby to była osoba, która rzeczywiście będzie uosabiała 30-lecie walki Polaków o wolność i demokrację w Polsce, i żeby to była osoba, która w sposób godny wprowadzi parlament w nową kadencję - dodał prezydencki minister.

Według poniedziałkowego wydania dziennika "Fakt" marszałkiem seniorem może zostać Jarosław Kaczyński. Prezes PiS będzie piątym najstarszym posłem w nowej kadencji - oprócz Śledzińskiej-Katarasińskiej wyprzedzają go Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji, Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej i Antoni Macierewicz z PiS.