Dyskusja o reformie sądownictwa zdominuje nadchodzący tydzień, w którym po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie zbierze się też Sejm. W środę w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. – Prezydent chce dać klubom możliwość przedstawienia ich postulatów – mówi „Rz" Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta. Temat zmian w wymiarze sprawiedliwości miał też zdominować piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, które odbyło się w Belwederze.

Rozmówcy „Rz" zarówno ze strony Pałacu Prezydenckiego, jak i Nowogrodzkiej mówią, że obie strony były zadowolone z jego przebiegu. W oficjalnych komunikatach po spotkaniu zarówno Krzysztof Łapiński, jak i rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreślali, że przebiegało w dobrej atmosferze. Jak jednak słyszymy, atmosfera rozmowy – pierwszej na tym poziomie od kilku miesięcy – była rzeczywiście dobra, tyle że nie padło w jej trakcie zbyt wiele konkretów.

Nie rozmawiano też o potencjalnych zmianach w rządzie. Obie strony bardzo pilnują, by przecieki z rozmowy nie dotarły do mediów. To ma zapewne na celu uspokojenie sytuacji. W ostatnich tygodniach relacja między obozem prezydenckim a PiS stała się bardzo napięta, m.in. po wypowiedzi Łapińskiego, że prezydent, gdyby chciał zaproponować zmiany w rządzie, to rozmawiałbym z Kaczyńskim, a nie z premier Szydło. Sam fakt spotkania jest nadal szeroko komentowany. – Sygnał został wysłany: prezes Kaczyński chce sam rozmawiać o reformie z prezydentem. To pokazuje obecną pozycję premier Szydło i ministra Ziobry – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" ważny polityk PiS.

W najbliższym tygodniu politycznych emocji związanych z reformą sądownictwa na pewno nie zabraknie. Swoje pomysły dotyczące zmian ma zaproponować też opozycja. W środę odbędzie się pierwsze spotkanie ponadpartyjnego zespołu sejmowego z udziałem Borysa Budki (PO), Kamili Gasiuk-Pihowicz (N) i Krzysztofa Paszyka (PSL). Jak mówi nam Budka, pierwszym tematem jest zakres kognicji sądów i to, jak ograniczyć zakres spraw, którymi powinny się zajmować. Spotkanie odbędzie się z udziałem przedstawicieli samorządów prawniczych.

– Efektem będą tezy dotyczące tego jednego tematu i naszych pomysłów na kierunek zmiany. Prześlemy je później do konsultacji. A tematem kolejnego takiego spotkania będzie szeroko rozumiana tematyka dostępu do wymiaru sprawiedliwości – opisuje poseł PO w rozmowie z „Rzeczpospolitą" plan działań. Zespół opozycji ma od środy systematycznie przedstawiać pomysły na zmiany w kolejnych blokach tematycznych.

Reforma ma też być jednym z tematów poniedziałkowego spotkania prezydenta Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Obok kwestii wymiaru sprawiedliwości politycy mają też rozmawiać o referendum konstytucyjnym, które 3 maja zaproponował prezydent. Marszałek Karczewski wprost deklaruje jednak, że nie odpowiada mu termin 11 listopada 2018 roku wybrany przez prezydenta.

Jednak nowy tydzień zdominuje nie tylko temat sądownictwa. W poniedziałek ma ukazać się długo oczekiwana ekspertyza dotycząca reparacji wojennych, przygotowywana przez Biuro Analiz Sejmowych.

O ekspertyzę wniósł poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, a jego wniosek sprawił, że temat reparacji wobec Niemiec stał się jednym z głównych wątków politycznej dyskusji ostatnich tygodni, chociaż ani premier Szydło, ani inni przedstawiciele rządu nie zapowiedzieli jeszcze żadnych konkretnych działań w tej sprawie.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: michal.kolanko@rp.pl

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ