- Na stanowisko prezydenta Szczecina (okręgu wyborczego Grzegorza Napieralskiego - red.) powinien wystartować jeden przedstawiciel obozu przeciwnego do obecnej władzy - uważa Napieralski. Jego zdaniem PiS dąży do wprowadzenia wyborów w jednej turze, więc jeśli będzie większa liczba kandydatów - zostaną oni pokonani przez PiS.

Zdaniem senatora do tego typu porozumienia jest w Szczecinie blisko.

Pomysł przesunięcia terminu wyborów samorządowych na 4 lub 18 listopada Napieralski uznał za otwarcie furtki do zmiany ordynacji wyborczej. - Z punktu widzenia retoryki i wyborców PiS 18 listopada byłby lepszym terminem, bo 11 Listopada byłby wówczas dniem festiwalu PiS, zaangażowanego w polityczno-historyczne obchody Święta Niepodległości.

- Nie wiem, czy prezydent zdecyduje się na referendum. A PiS będzie analizowało, co się dzieje na scenie politycznej i pod tym kątem ustali termin wyborów - mówił senator.

Oceniając relacje premier-prezydent prowadzący przypomniał panujący za czasów rządów SLD model "szorstkiej przyjaźni". - Miller i Kwaśniewski budowali jedną partię, trudno porównywać te relacje. Obecnie, gdy odrzucimy emocje polityczne, na relacje PiS-Duda trzeba patrzeć pod innym kątem. Duda próbuje się wybić na niepodległość i będzie się starał postawić PiS w trudnej sytuacji. Z drugiej strony, dochodzi do walki dwóch osobowości - Dudy i Ziobry, który też miał ambicje rezydenckie, a te nie wygasły. Poza tym Ziobro ma instrumenty, żeby budować swój wizerunek, zwłaszcza że w konflikcie o sądy stanął mocno po stronie Jarosława Kaczyńskiego - mówił Napieralski.

Ocenił, że relacje te nie będą się poprawiać, a konflikty będą jedynie tuszowane. - Wojna między Dudą a PiS trwa na dobre. Z otoczenia prezydenta wypadają ludzie, Duda krytykuje Macierewicza - emocje poszły bardzo daleko.

Pytany o to, czy w wyborach prezydenckich poparłby Roberta Biedronia na jego prośbę, Napieralski stwierdził,  że wartościowych ludzi lewicy, takich jak Biedroń czy Barbara Nowacka, warto właściwie zagospodrować. - Mądrość Roberta Biedronia będzie polegała na tym, żeby porozmawiać z innymi liderami i ogarnąć ludzi wokół siebie. Usiąść z PO Nowoczesną i uzgodnić współpracę, tak jak Kaczyński niegdyś zaprosił do rozmów Ziobrę i Gowina i zbudował obóz Zjednoczonej Prawicy - mówił senator.